Meclis Başkanı Arınç'ın odasında gizli kamera bulundu

Meclis Başkanı Arınç'ın odasında gizli kamera bulundu.14041
  • Giriş : 06.07.2007 / 09:24:00
  • Güncelleme : 06.07.2007 / 09:32:45

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 'telekulak' skandalı yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Millî iradenin merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 'telekulak' skandalı yaşandı. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın misafirlerini ağırladığı ve özel görüşmelerini yaptığı salonda gizli kamera bulundu..

Görünmeyecek şekilde odaya monte edilen kameranın yaklaşık 1 yıldır çekim yaptığı belirlendi. Arınç, hangi amaçla salona yerleştirildiği bilinmeyen kamera için soruşturma başlattı. Yapılan ilk araştırmada, ses ve görüntü kaydedebilen düzeneği, bir Meclis çalışanının kurduğu tespit edildi. Savunması alınan görevli, 'Tutanak Müdürlüğü'nde çalışanların isteği üzerine' sistemi kurduğunu söyledi. Ancak söz konusu birim, böyle bir talepleri olmadığı açıkladı. Kamera için Meclis'teki hiçbir yetkilinin talimat vermediği ortaya çıktı. Kameranın arşivine de ulaşılamadı. Nerde olduğu bilinmeyen görüntülerin Meclis dışına çıkarılmış olabileceği üzerinde duruluyor. Parlamento'da ilk kez yaşanan skandal, İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema'nın 13 Haziran'daki ziyareti sırasında patlak verdi.

Arınç-D'Alema görüşmesinin yapıldığı Divan Salonu'nda 5 cm'den daha küçük bir kamera tespit edildi. Odadaki dev plazma TV'nin altına görünmeyecek şekilde yerleştirilen kamera herkesi şaşırttı. Bülent Arınç başta olmak üzere Meclis yönetimi ve birimlerin kameradan haberlerinin olmaması olayın vahametini gösterdi. Meclis'te gizli kameranın yerleştirildiği yer Divan Salonu olarak biliniyor. Bülent Arınç, yurtdışından gelen devlet başkanları, meclis başkanları, başbakanlar gibi resmi heyetlerini burada ağırlıyor. Arınç, yurt içinden gelen bazı heyetlerle görüşmesini de bu salonda yapıyor. TBMM Başkanlık Divanı toplantısı da aynı salonda yapılıyor. Olayla ilgili soruşturma henüz tamamlanmadı. Kameranın kimin talimatıyla hangi amaçla kurulduğu sorularına cevap alınamadı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious