Meclis Başkanı da DTP'nin kapatılmasını istemiyor

Meclis Başkanı da DTP'nin kapatılmasını istemiyor.9492
  • Giriş : 21.11.2007 / 13:53:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 13:59:46

TBMM Başkanı, DTP davasıyla ilgili olarak “Ben parti kapatılmasının doğru olduğuna inanmıyorum" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Toptan, DTP davasıyla ilgili olarak “Ben parti kapatılmasının doğru olduğuna inanmıyorum. Türkiye’nin yanlış yapmaya hakkı yok. AB perspektifinden uzaklaşacak bir yol izlenmemelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “yüksek perdeden söyleyebileceklerim bu kadar” diyerek temkinli yaklaştığı DTP davasına, Başbakan, Dışişleri ve Adalet bakanlarından sonra TBMM Başkanı da tepki gösterdi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Çankaya Üniversitesi’nde düzenlenen “Ülkemizin Güvenliği İçin Nanoteknolojide Doğru Modelin Belirlenmesi” konulu sempozyumdan ayrılırken, gazetecilerin soruları üzerine DTP’ye kapatma davasını değerlendirdi.

Gül’ün “yüksek perde”den söyleyebildikleri

“Ben parti kapatılmasının doğru olduğuna inanmıyorum” diyen Toptan, Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu, yasaları bulunduğunu, onun için Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemek gerektiğini belirterek şöyle dedi:

“Sabredip süreci beklemek lazım. Türkiye’nin yanlış yapmaya hakkı yoktur, yanlış adım atmamalıdır. Türkiye, AB perspektifinden uzaklaşacak bir yol izlememelidir. Şu ana kadar her şey çok iyi gidiyor, çok güzel şeyler yapılıyor. Umuyorum bundan sonra da bu güzel şeyleri yapmaya devam edeceğiz. Herkesin Anayasa’nın çizdiği çizgi çerçevesinde kalması halinde hiç bir sorun ile karşılaşmayız. Her şeyi tartışırız ama doğru yolu da buluruz. Bu Meclis Türkiye için bir şans Meclisi’dir. Bu şansı da çok iyi kullanmak suretiyle milletimize çok güzel şeyler yapabiliriz. Bütün bu hedefleri bırakıp şu anda kimsenin işine yaramayacak işlerle de uğraşmamamız lazım.”

Köksal Toptan, sınırötesi operasyonla ilgili bir soru üzerine ise TBMM’nin yetkiyi hükümete verdiğini belirterek, hükümetin bir koordinasyon içerisinde konuyla ilgili hazırlıkları yaptığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious