Meclis Başkanı: Kürtler azınlık olarak tanınsın

Meclis Başkanı: Kürtler azınlık olarak tanınsın.71262
  • Giriş : 09.11.2007 / 01:20:00
  • Güncelleme : 09.11.2007 / 00:47:26

''Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saygı esası çerçevesinde Kürtler azınlık olarak tanınsın"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İtalya Meclis Başkanı Fausto Bertinotti ile yaptığı görüşmede, Bertinotti, İtalya Meclisinde 2006 Aralık ayında kabul edilen bir önergede, ''Türkiye'nin toprak bütünlüğüne saygı esası çerçevesinde Kürtlerin azınlık olarak da tanınmasının'' istendiğine değindi.

Buna karşılık Erdoğan ise Türkiye'de ''azınlık'' kavramına farklı bir anlam yüklendiğine işaretle, Kürt kökenli vatandaşların diğer vatandaşlarla her açıdan eşit konumda olduklarını hatırlattı.

Bertinotti, Erdoğan ile görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada ise ''Türkiye'nin AB ile bütünleşmesi ve üyeliğinin, terörle mücadelenin savaş politikasına başvurulmaksızın yürütüldüğü koşularda gerçekleşmesini arzuluyoruz. Bu, uluslararası camianın da yararınadır'' dedi.

İtalya Meclis Başkanı, ''Türkiye'nin AB üyeliğinin, sadece Ankara değil, medeniyetler arası diyaloğun teşviki açısından da önemli olacağı konusunda'' Erdoğan ile hemfikir olduklarını da kaydetti.

Öte yandan, Başbakan Erdoğan'ın dün İtalya Başbakanı Romano Prodi ile yaptığı görüşme sırasında, İtalya'da farklı bir ad altında terör örgütü PKK adına faaliyetlerde bulunan bir büronun varlığından duyulan rahatsızlığın da Türk heyeti tarafından dile getirildiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious