Meclis Başkanı Toptan canlı yayında ilk gafını yaptı.

Meclis Başkanı Toptan canlı yayında ilk gafını yaptı. .8211
  • Giriş : 10.08.2007 / 13:16:00

Köksal Toptan, Kanal D'nin sorularını yanıtlarken canlı yayında ilk gafını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı seçilir seçilmez Başkanlık Divanı oluşumu için Danışma Kurulu'na başkanlık eden Köksal Toptan, toplantının ardından Kanal D'nin sorularını yanıtlarken canlı yayında ilk gafını yaptı. Toptan, cumhurbaşkanlığında Abdullah Gül'e oy verip vermeyeceği sorulunca bu konuda çekimser olamayacağını parti teamülü doğrultusunda hareket edeceğini söyledi. Son anda gaf yaptığını fark eden Toptan, "Benim oy kullanmam mümkün değil" diyerek hatasını düzeltti.

Toptan, Kanal D'de Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtlarken, adaylığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın parti toplantısında açıkladığı anda öğrendiğini bildirdi. Toptan, "Gül'e Çankaya yolu açıldı. Çankaya'ya artık başı örtülü eşi olan bir aday çıkabilir" yorumuyla ilgili şöyle konuştu:

Türban geride kalmalı

"Böyle ölçüler konulmasından fevkalade rahatsız oluyorum. Ne Sayın Gül Çankaya Köşkü'ne çıkacaksa, ona karşı çıkanların muhterem hanımefendisinin türbanını ortaya koymaları doğru ne de benim TBMM Başkanı oluşumda eşimin türbansız oluşunun etkisi olabilir. Yani bu tartışmayı artık Türkiye'nin geride bırakması, bunu aşması lazım diye düşünüyorum. Bu seçimlerin konusunun türban yapılmasından, bir Türk insanı, bir Türk neferi olarak üzüntü duyuyorum." Toptan, "Sizin oyunuz Gül'ün cumhurbaşkanlığından yana mı, yoksa çekimser misiniz?" sorusu üzerine şöyle konuştu: "Çekimser olmam mümkün değil. Partimin genel temayülü nasıl ortaya çıkarsa, elbette oy gizlidir ama ben onu görmemezlikten gelmem. Oy kullanmam da mümkün değil. Şu anda benim onu değerlendirme imkanım yok." "Partinin eğilimi ne, adaylığa Gül mü gidiyor?" sorusuna karşılık ise Toptan, "Ben Anayasa'ya göre tarafsızım şu an" diyerek yanıt vermedi.

Sandık erken gelecek

Bu arada Toptan, büyük uzlaşmayla seçilmesine rağmen erkenden ikinci kez sandığa gidecek. TBMM'nin 23. döneminin 1. yasama yılı 1 Ekim'de yerini 2. yasama yılına bırakacağı için, Toptan başkanlığının geçerli olacağı 2 yasama yılı aslında hemen hemen bir takvim yılı sonunda dolduracak. Böylece Toptan başkanlığa devam etmek isterse, önümüzdeki yıl ekim ayında bu dönemin ikinci sandığından da başkan çıkması gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious