'Meclis başkanının emeklilik maaşı ile ilgili teklifi ben verdim'

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas, bazı kurum ve kuruluşların başkanlarının, kuruluş yıldönümünde yaptıkları konuşmaların ''demokrasi manifestosu'' olarak değerlendirilirken, TBMM Başkanı Arınç'ın konuşmasının eleştirildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kafkas, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, başkanı olduğu TBMM Demokrasi Komitesi'nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kafkas, komitenin, Meclis'in daha demokratik ve etkin çalışmasını sağlamak amacıyla kurulduğunu ifade etti.

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın 23 Nisan'da Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasının ardından yaşanan tartışmaları demokrasi açısından olumlu bulduğunu, ancak kimliğiyle ilgili eleştirilerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kafkas, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda, Cumhurbaşkanı ve başbakanın emekli maaşlarını düzenleyen maddeye meclis başkanının da eklenmesinin kendisi tarafından önerildiğini açıkladı. Kafkas, Çalışma, Aile ve Sağlık Komisyonu Alt Komisyonu Başkanı olduğunu ve tasarının kendilerine geldiğinden protokolda yeri olan Meclis Başkanı'yla ilgili düzenleme yapılmasını kendisinin önerdiğini kaydetti. Kafkas, Meclis Başkanı Arınç'tan kendisine bu yönde bir teklifin gelmediğine işaret ederek, yapılan tartışmaları "demokrasiye yapılan bir saldırı'' olarak değerlendirdi.

Kafkas, komite olarak, İçtüzüğe ilişkin olarak raporu Meclis Başkanlığı'na sunacaklarını söyledi. Kafkas, komisyonların etkin çalışması için üye sayısının artırılması, yedek üye uygulamasının başlaması ve alt komisyonların sayısının artırılmasını istedi. Kafkas, İnsan Hakları ve Dilekçe Komisyonları'nın birleştirilmesi, gelecek ve etik komisyonlarının kurulmasının gerekli olduğunu belirtti.

Kafkas, komisyonlarda uzman sayılarının artırılması, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alınmasının gerekli olduğunu ifade etti. Kafkas, gündem dışı konuşmaların Genel Kurul'un açık olduğu saatler dışında yapılmasını, kanun üzerindeki görüşmelerin geneli üzerinde yapılmasını, bakan ve başbakanın belli sürelerde Meclis'e gelerek sözlü soruları cevaplamasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious