Meclis "BBG evi" olacak

Meclis
  • Giriş : 10.03.2008 / 11:48:00

Meclis'in her tarafı kameralarla donatıldı. BBG Evi gibi 24 saat gözetlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis'in güvenliği konusunda sık sık yapılan tartışmalara TBMM Başkanlığı tarafından nokta konuldu. Meclis kampusü, artık 24 saat "BBG evi" gibi kameralarla gözetlenecek.

Meclis kampusü, milletvekilleri odaları dışında, alarm destek yazılımlarıyla güçlendirilmiş, uzun süreli kayıt yeteneğine sahip "kamera güvenlik sistemi"yle donatılacak.

KABUL SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

Meclis'i BBG evine çevirecek, Meclis Enformasyon ve Telekomünikasyon Sistemleri (METSİS) Projesi, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Emin Başer, TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca'nın katıldığı törenle imzalandı. Türk Telekom hibesi ile gerçekleşen proje, Türk Telekom için de pek çok ilki hayata geçiriyor.

Meclis'te kurulacak kamera sistemi, güvenlik kameraları ve destek yazılımları ile plaka tanıma, şüpheli nesne algılama gibi sistemler ve kampus güvenliğinin yanı sıra ziyaretçi giriş çıkışlarında da hız ve güvenlik sağlanması hedefleniyor. Proje, ziyaretçi kabul sisteminde de değişiklikler öngörüyor. Ziyaretçilere verilecek ve gün içinde tek kullanımlık olarak planlanan, ziyaretçinin fotoğrafını taşıyacak olan ziyaretçi kartları, bu değişikliklerden ilki olacak.

MECLİS TV ARTIK CEP’TE

TBMM'nin tüm kampus alanını kapsayacak olan kablosuz internet erişimiyle de, dizüstü bilgisayarlar ve ‘kablosuz ağ erişim' yeteneği olan cep telefonları ile TBMM kampus alanının her yerinden internet ve intranet erişimi sağlanacak. Ayrıca, AVEA ile yapılan anlaşmayla hayata geçecek olan mobil-vizyon teknolojisiyle cep telefonları üzerinden Meclis TV yayınları seyredilebilecek.

Projenin bir diğer hedefini de TBMM telefon santralinin geliştirilmesi oluşturuyor. Yeni telefon sistemiyle milletvekilleri, e-postaların okunabildiği, sesli mesaj sistemine sahip, sabit telefonlara yazılı mesaj gönderilebilen, Meclis Bilgi Sistemi'ne ulaşılabilen telefon setleri ile günlük duyuruları takip edilebilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious