'Meclis cumhurbaşkanını bal gibi seçer'

'Meclis cumhurbaşkanını bal gibi seçer'.10890
  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Halkın Yükseliş Partisi HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, meclisin cumhurbaşkanının seçemeyeceğini söyleyen Deniz Baykal'a gönderme yaparak "Anayasaya göre bu meclis cumhurbaşkanını bal gibi seçer." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin sorusunu cevaplandıran Yaşar Nuri Öztürk, köşke çıkacak insanı meclisin seçmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanını seçme görevinin anayasa çerçevesinde mecliste olduğunu belirten HYP lideri Öztürk, ''Hukuktan bahsediyorsak, bu meclis cumhurbaşkanını bal gibi seçer. Hemde istediğini seçer. Bu bir başkası veya Recep Tayyip Bey de olabilir. Bu sistemi sizler getirmediniz mi, sizler kurmadınız mı? Hukuken şu an cumhurbaşkanının seçme görevi meclistedir ve bu meclis cumhurbaşkanını bal gibi seçer." diye konuştu.

Erken genel seçim tartışmalarına da değinen Öztürk "Ben erken seçim beklemiyorum. Bence gerekte yok. Her şey vaktinde olmalı. Şu anda mevcut iktidarın alternatifi sadece Halkın Yükseliş Partisi'dir. Biz seçime hazırız ancak daha iyi hazırlanmak için seçimin zamanında yapılması gerekir. Biz şimdi Anadolu'yu karış karış geziyoruz. Kendimizi anlatmaya çalışıyoruz. Şimdiki durumda seçim yapılırsa ne gelecek yeni olarak? Hiçbir şey. 3 Kasım'da iktidar olanlar yine aynen seçilecektir. Millet onları gördü. Ne getirdi bu hükümet? Sadece ıztırap. Şimdi yeni bir şey lazım. Yeni bir şey de biziz. 3 Kasım'dan beri değişen biziz. Bizim de biraz kendimizi anlatmaya ihtiyacımız var. Yalansız talansız siyaset getiriyoruz. O bakımdan erken seçime gerek yok, ama yine de seçim olur denilirse de hazırız. " cümlelerini kullandı.

Öztürk, açıklamasının ardından Şehitler Derneği'ni ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious