Meclis Genel Kurulu'nda 'soru önergesi' tartışması

Meclis Genel Kurulu'nda 'soru önergesi' tartışması.9906
  • Giriş : 14.05.2008 / 07:15:00
  • Güncelleme : 14.05.2008 / 00:12:13

Meclis Genel Kurulu’nda iktidarla muhalefet arasında “soru önergesi” tartışması yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, muhalefetin sözlü ve yazılı soru önergelerinin bakanlar tarafından yanıtlanmadığı eleştirilerine “veremeyecek hesabımız yok” karşılığını verdi.

Meclis Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, bakanların soru önergelerine cevap vermemesinden yakındı. 23. dönemde 3 bin 421 soru önergesi verildiğini kaydeden Ersin, bunlardan bin 225’inin cevaplandırılmadığını söyledi. CHP’li Ersin’in eleştirilerine hükümet adına yanıt veren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Meclis’in iki görevinin bulunduğunu, bunların yasama ve denetim olduğunu söyledi. Hiçbir hükümetin Meclis’i önemsemediğinin düşünülemeyeceğini kaydeden Bakan Çiçek, Meclis’in cumhuriyetin temel kurumu olduğunu, rejimin ise kalbi olduğunu belirtti.
AKP’nin iş başına gelir gelmez ilk çıkardığı yasanın Bilgi Edinme Yasası olduğunu ifade eden Bakan Çiçek, milletvekillerinin verdiği bazı soru önergelerinin Meclis içtüzüğüne aykırı olduğunu savundu. Meclis İçtüzüğü’ne göre kişisel ve özel yaşama ilişkin soru sorulamayacağını hatırlatan Çiçek, içtüzüğe uymayan sorulara bile yanıt verdiklerini ve bunu Meclis’e olan saygılarından dolayı yaptıklarını söyledi. Çiçek, ''Bizim veremeyecek bir hesabımız yok. Devletin bilgisini anayasa ve İçtüzük çerçevesinde veririz. Bunda kimsenin tereddütü olmasın” dedi. Çiçek, 23. dönemde 9 ayda 3 bin 421 soru sorulduğunu, bunlardan bin 544’ünün cevaplandırıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious