Meclis Irak için kapalı oturumda

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

TBMM'de bugün yapılacak olan gizli oturum için son hazırlıklar da tamamlandı. Basın koridoru boşaltılırken, Genel Kurul'a yakın bulunan bütün ofisler kilitlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM'de bugün yapılacak olan gizli oturum için son hazırlıklar da tamamlandı. Kısa bir süre önce basın koridoru boşaltılırken, Genel Kurul'a yakın bulunan bütün ofisler de Meclis güvenlik güçlerince boşaltılarak kilitlendi.

TBMM'de bugüne kadar 259 kapalı oturum yapıldı. 260.'sı bugün gerçekleştirilecek. İlk gizli oturum, 24 Nisan 1920'de gerçekleştirildi.

Bu oturumda Mustafa Kemal Atatürk, iç gelişmeler hakkında milletvekillerini bilgilendirdi. Son kapalı oturum ise, AK Parti hükümeti döneminde 2003 yılında gerçekleştirildi. Bu kapalı oturumun gündemi ise yine Irak'taki gelişmelerdi. Son 4 yılda 2003 yılındaki de dahil 4 kapalı oturum yapıldı. Bunların önemli bir bölümü yine Irak ile ilgiliydi.

AK Parti Hükümeti döneminde Irak ile ilgili ilk kapalı oturumlar, 2003 yılında gerçekleştirildi. 6 Şubat'ta ABD askerinin 3 ay süreyle Türkiye'de bulunması amacıyla sunulan iki ayrı Başbakanlık Tezkeresi üzerinde oturum gerçekleştiren TBMM, Türkiye'de yabancı asker bulundurulması ve Türk askerinin yurtdışına gönderilmesi için yetki istemini içeren ikinci tezkereyi de 1 Mart'ta yapılan kapalı oturumda görüştü. Bilindiği gibi önerge reddedildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a gönderilmesine ve yabancı silahlı kuvvetlere ait hava kuvvetlerinin Türk hava sahasını kullanabilmesine izin veren Başbakanlık Tezkeresi'ni 20 Mart'ta yapılan kapalı oturumda görüşen TBMM, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenlik ve istikrara katkı yapmak amacıyla Irak'a gönderilmesine ilişkin tezkereyi de 7 Ekim'de Genel Kurul'da görüştü. TBMM Genel Kurulu 2001'de Kıbrıs, 2000'de Mavi Akım Projesi, 1996'da ise Çekiç Güç ile ilgili kapalı oturum yaptı.

TBMM Başkanı Bülent Arınç başkanlığında, saat 19.20'te toplanan Genel Kurulda, benimsenen Danışma Kurulu kararı gereği, gündemindeki tek konu olan Irak ile ilgili gelişmeleri değerlendirilmek üzere genel görüşmeye geçildi.
Arınç, genel görüşme önergesinin kapalı oturumda görüşülmesine ilişkin Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün verdiği önergeyi okuttu. Daha sonra saat 19.25'de kapalı oturuma geçildi.

Edinilen bilgiye göre, kapalı oturumda yapılacak genel görüşmede, hükümet adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşacak, AK Parti grubunun görüşlerini ise Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan açıklayacak.

CHP grubunun görüşlerini Genel Başkan Deniz Baykal, ANAVATAN grubunun görüşlerini Genel Başkan Erkan Mumcu dile getirecek.
AK Parti'den önerge sahibi olarak Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, CHP'den ise Şükrü Elekdağ konuşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious