Meclis kapısı önünde başörtüsü karşıtı eylem

Meclis kapısı önünde başörtüsü karşıtı eylem.19163
  • Giriş : 06.02.2008 / 17:08:00

Gruptakiler "Türbanla örtünmek istenen bu ülkenin gerçek gündemidir" yazılı pankart açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, TBMM'nin Dikmen kapısı yakınlarında toplanarak, yükseköğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını öngören Anayasa değişikliğini protesto etti.

"Türbanla örtünmek istenen bu ülkenin gerçek gündemidir" yazılı pankart açan gruptakiler, hükümet aleyhine sloganlar attı.

Gruptakiler adına basın açıklamasını okuyan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, AK Parti'nin bu oylamayı "özgürlükten yana olmak ya da karşı olmak" arasına sıkıştırmak istediğini söyledi.

Tombul, AK Parti ve MHP'nin "özgürlük ve demokrasiyi savunuyoruz" diye ortaya çıkmalarının tarihin bir ironisi gibi görünse de söz konusu partilerin özgürlük ve demokrasi konusundaki samimiyetsizliklerinin göstergesi olduğunu savundu.

Tombul, "AK Parti, özgürlüğü de ülkenin diğer sorunlarını da türbanla örtmek istemektedir. Özgürlükse konu, herkesin kendi kültür ve kimliğini özgürce ifade edebildiği, düşünce, örgütlenme ve ifade özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırıldığı bir düzenleme gerçekleştirin" dedi.

"Biz, herkesin kendi inancını da inançsızlığını da özgürce yaşamasından yanayız" diyen Tombul, "Bunun için devlet her türden inanç, mezhep ve inançsızlık karşısında eşit mesafede durmalıdır. Tek bir mezhebin sözcüsü konumunda olan Diyanet İşleri Başkanlığı gözden geçirilmelidir, tüm inanç kesimlerinin talepleri karşılanmalı, zorunlu din dersleri kaldırılmalıdır" ifadesini kullandı.

Tombul, 12 Eylül sonrası Türk-İslam sentezi ekseninde şekillendirilen toplumsal yapı, cemaat ağları ve AK Parti'ye yaslanarak gelişen muhafazakarlaşma dalgasının "mahalle baskısı" olarak da tanımlanan bir baskıyı da gündeme getirdiğini belirtti.

Tasarı gündeme geldiği günden beri toplumda ayrışma ve çatışma potansiyeli açığa çıktığını kaydeden Tombul, "AK Parti ve MHP'yi uyarıyoruz. Bu tasarı geri çekilmelidir" dedi.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen eylem, açıklamanın ardından olaysız sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious