Meclis Komisyonu kumarın kapsamını genişletti!

Meclis Komisyonu kumarın kapsamını genişletti!.24278
  • Giriş : 19.02.2008 / 21:35:00

Binlerce kişinin yuvasını yıkan, insanları hastalık gibi bağımlı yapan kumar artık daha yaygın olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İddia türünde oyunlar futboldan sonra Basketbol ve voleybola sıçrayacak !!!

UĞUR TELLİ'NİN HABERİ...

Spor müsabakalarını kapsayan şans oyunlarıyla futboldan sonra Basketbol ve voleybol da artık umut (!) dağıtacak.

Şans oyunlarını artık Spor Toto Genel Müdürlüğü düzenlemeyecek. Spor müsabakalarında oynanan şans oyunları özelleştiriliyor. Özelleştirme öncesi ise oyunların kapsamı genişletilecek. Yani 2003 yılında uygulamaya konan İddia oyunları artık sadece Futbol ile sınırlı olmayacak. Şans oyunları Futbol dışında Basketbol ve voleybolu da kapsayacak. 3 milyar YTL’lik pazarı olan ihale öncesi tüm hazırlıklar tamamlandı.

Uzun çalışmalar sonunda Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen Kanun Tasarısı, Meclis Genel Kuruluna sevk edildi. Tasarıya göre, yıllık 3 milyar YTL’lik Pazar payı olan spor dallarındaki şans oyunlarını Devlet yerine İhaleyi kazanan firma yönetecek.

Firma, hasılat üzerinden Devlete ve Kulüplere belli oranda para verecek. Hazırlanan Tasarı ile devletin vergi gelirlerinin Özelleştirme sonrası daha da artmasını öngörüyor.

İhalede şans oyunları işinde daha önce tecrübesi olma şartı aranıyor. Mevcut durumda Türkiye’de sadece 1 firmanın tecrübesi olduğu için Hükümet İhaleyi yerli şirketlerin dışında yabancı şirketlere de açma kararı aldı.

Spordan sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Rekabet şartları sağlanmazsa İhalenin iptal edileceğini açıkladı. At yarışları dışında tüm spor müsabakalarını kapsayacak Özelleştirme sonunda kulüpler, hasılatın % 10’unu alacaklar. 180 milyon YTL teminat mektubu yatırma şartı aranan İhaleyi Devlete en çok para bırakmayı teklif eden şirket kazanacak.

Özelleştirmenin en ilginç yanı ise oyunlardaki riskin özel şirketlere veriliyor olması. Yani bir spor oyununda toplanan hasılat o hafta ödenecek ikramiyeden az ise aradaki fark İhaleyi kazanan firma tarafından karşılanacak.

Bu vergiler kimlerden toplanacak, İhaleyi alan firma nereden para kazanacak derseniz...

Yorum sizin...

SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious