Meclis kürsüsünde katip yerine memur spiker dönemi

  • Giriş : 10.01.2008 / 11:32:00

Katip üyeler tarafından okunan yasa tasarı ve teklifleri, artık "memur olarak" işe alınacak spikerler okuyacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'nin kurulmasından bu yana, milletvekili olan katip üyeler tarafından okunan yasa tasarı ve teklifleri, önergeler, tezkereler ve duyurular artık "memur olarak" işe alınacak spikerlere emanet edilecek.

Son yıllarda uzun yasa metinlerinin görüşüldüğü gece mesailerinin rutin hale getirildiği TBMM Genel Kurulu'nda katip üye olan milletvekillerinin zaman zaman metinleri okumakta zorlanması, zaman zaman da şive ve telafuz bozuklukları nedeniyle kelimelerin anlaşılmasında güçlük çekilmesi üzerine TBMM bir geleneğini bozmaya karar verdi.

TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında toplanan partilerin grup başkanvekilleri, birkaç maddelik küçük bir içtüzük değişiklik teklifi hazırlanmasına karar verdi. Partilerin ortaklaşa olarak hazırlayıp kısa sürede yasalaştırmayı hedefledikleri teklifte en önemli değişiklik, katip üyelerin görevinde olacak.

Buna göre, Başkanlık Divanı kürsüsünden Genel Kurul'a sunulan tüm metinleri okumakla ve oylamalarda sayım yapmakla görevli olan katip üyelerin, "okuma" görevi, memur olarak işe alınacak, işin uzmanı spikerlere verilecek. Katip üyeler, divanda sayım gibi görevlerini yerine getirmeyi sürdürecek.

Grubu bulunmayan partilere söz hakkı
Genel Kurul'da yasa tasarı ve teklifleri üzerindeki görüşmelerde sadece grubu bulunan partilerin temsilcilerine söz hakkı tanınırken, içtüzükte değişiklik yapılarak, grubu bulunmayan partilerin temsilcilerine de 10'ar dakika konuşma hakkı tanınacak. Bu dönem ÖDP, DSP ve BBP, Meclis'te temsil edilmesine rağmen söz hakkı alamamaktan yakınıyordu.

Değişiklik kapsamında Plan ve Bütçe Komisyonu'nda iki alt komisyon kurulacak ve her bütçe döneminde bir komisyon bütçeyi, diğeri ilgili kurumun bir yıl öncesine ait kesin hesaplarını ele alacak. Mevcut uygulamada her ikisi birden aynı anda üst komisyonda görüşülüyordu.

Bütçe tasarıları, Plan ve Bütçe Komisyonu öncesinde ilgili ihtisas komisyonunda ele alınacak. Örneğin, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi önce Milli Eğitim Komisyonu'nda görüşülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious