Meclis Nevruz olaylarını mercek altına aldı

Meclis Nevruz olaylarını mercek altına aldı.18218
  • Giriş : 17.04.2008 / 17:19:00

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Nevruz olaylarını yerinde inceleyelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Komisyon ayrıca, Edirne ve Tekirdağ F Tipi cezaevlerinde de incelemele yapacak.

Komisyon toplantısıyla ilgili gazetecilere bilgi veren Başkan Zafer Üskül, cezaevlerindeki insan hakları ihlallerini incelemek üzere kurulan alt komisyonun, cezaevleriyle ilgili en çok şikayetin geldiği Tekirdağ ve Edirne F tipi cezaevlerinde inceleme yapacağını söyledi. 6 kişilik alt komisyonun 4 üyesinin söz konusu cezaevlerine inceleme için gideceğini dile getiren Üskül, alt komisyonun şu ana kadar gelen şikayet dilekçelerini izlediğini ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden brifing aldığını söyledi. Üskül, cezaevlerinden gelen şikayetlerin, yemek azlığı, serbest zaman eksikliği dışarı ile haberleşme sorunu, havalandırma hakkının kullanılması şeklinde olduğunu bildirdi.

Komisyonda Nevruz olaylarının da ele alındığını ifade eden Zafer Üskül, olayları yerinde incelemek üzere bir alt komisyon kurulmasına karar verildiğini kaydetti. Alt komisyonda kendisi ile birlikte üyeler Abdurrahman Kurt, Mehmet Ekici, Çetin Soysal ve Akın Birdal'ın bulunacağını ifade eden Zafer Üskül, 29-30 Nisan tarihlerinde Van, Hakkari ve Siirt'e bir inceleme gezisi yapacaklarını kaydetti.

Van ve Hakkari'deki temaslarının 2 günde bitmemesi durmunda, Siirt'e sonraki bir zaman gideceklerini dile getiren Üskül, Nevruz olaylarıyla ilgili alt komisyon kurulmasının ve olayların yerinde incelenmesinin komisyonda oybirliğiyle kabul edildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious