Meclis yeni bir rekora imza attı

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

2007 Merkezi Yönetim Bütçesi'ni görüşen TBMM Genel Kurulu, 31 saat aralıksız çalışarak yeni bir rekora imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün Saat 11.00'da Maliye Bakanlığı, Gelirler Genel Müdürüğü, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bütçelerinin görüşülmesiyle başlayan oturum, yaklaşık 31 saat sonra bugün 17.45'te sona erdi. Maliye Bakanlığı ve ilgili kurumların bütçelerinin görüşmeleri bittikten sonra, bütçe tasarısının maddelerinin oylamasına geçildi. AK Parti grubu, maddeler üzerinde konuşma yapılmayacağını, sadece oylanacağını planlıyordu. Ancak AK Parti, CHP ve ANAVATAN'ın sözcülerin her madde üzerinde konuşması üzerine görüşmeler 31 saat sürdü.

Görüşmelerin uzaması üzerine bugün saat 11.00'da başlaması planlanan bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler saat 19.00'a ertelendi. Dünden bugüne devam eden görüşmelerde zaman zaman sert tartışmalar da yaşandı. Oturumun uzaması üzerine üç Meclis Başkanvekili sırayla görev yaptı. Genel Kurul oturumunu, sırasıyla İsmail Alptekin, Sadık Yakut ve Nevzat Pakdil yönetti. Gecenin ilerleyen saatlerinde uykuya yenilen milletvekilleri, kulisteki koltuklarda kısa süreli de olsa uyuyarak yorgunluk attı. Milletvekillerine gece boyunca çorba, tatlı, meyve, simit ikram edildi. Milletvekillerinin çoğu gün boyu değişik saatlerde evlerine giderek bir süre dinlenmeyi, duş almayı ve traş olmayı tercih etti.

Bütçe maddelerinin görüşmelerinin bitmesinden sonra oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Meclis'in 31 saattir aralıksız çalıştığını belirterek, oturuma katılan milletvekilleri ve diğer Meclis personeline teşekkür etti. Bütçenin geneli üzerindeki oylamanın, tümü üzerindeki son görüşmelerden sonra yapılacağını duyuran Sadık Yakut, saat 19.00'da toplanmak üzere oturum kapattı.

Saat 19.00'da başlayacak Genel Kurul oturumunda AK Parti Grubu adına İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, Anavatan Partisi Grubu adına Genel Başkan Erkan Mumcu, CHP adına Genel Başkan Deniz Baykal konuşacak. Muhalefetin eleştirdilerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cevap verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious