Meclis'e girecek milletvekilleri belli oldu! İşte isimler

23.07.2007 / 00:13:05

Milletvekilleri genel seçiminden iktidar partisi AKP güçlenerek çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Katılım oranının yüksek olduğu seçimden birinci parti çıkan AKP, henüz kesin olmayan sonuçlara göre 340 dolayında milletvekili çıkarabilecek oy aldı. Umduğunu bulamayan ana muhalefet partisi CHP'nin milletvekili sayısı 110 civarında kalırken, bir önceki seçimde barajı aşamayan MHP yüzde 14 civarında oy oranı ile Meclis'e girdi ve 70 dolayında milletvekili çıkardı. Aralarında DP, GP ve SP'nin de bulunduğu diğer partiler barajı aşamadı.
Bu seçimde bağımsızların sayısında büyük artış gözlendi. Seçime katılmayan DTP'nin desteklediği 20'den fazla bağımsız aday seçimi kazandı ve bu partinin Meclis'te grup kuracak güce eriştiği görüldü.
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz Rize'den, Muhsin Yazıcıoğlu da Sivas'dan bağımsız milletvekili oldu.
Adana başta olmak üzere bazı illerde partiler ve bağımsız adayların birbirine çok yakın oy alması ve tasnifin henüz sonuçlanmaması nedeniyle birkaç milletvekiliğinde değişiklik olması bekleniyor.
Doğan Haber Ajansı muhabirlerinin seçim bölgelerinden bildirdiği kesin olmayan sonuçlara göre AKP: 341, CHP: 112, MHP: 70 milletvekili çıkarıyor. Mesut Yılmaz ve Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 27 bağımsız aday da Meclis'e giriyor.
Kesin olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan 550 milletvekilinin adı, partisi ve seçim bölgesi şöyle:

İLLERE GÖRE ALFABETİK LİSTE...

ADANA (14)
      Dengir Mir Mehmet Fırat, Ömer Çelik, Necdet Ünüvar, Fatoş Gorkan, Vahit Kirişci, Ali Küçükaydın (AKP), Nevin Gaye Erbatur, Mustafa Vural, Hulusi Güvel, Tacidar Seyhan (CHP), Recai Yıldırım, Kürşat Atılgan, Yılmaz Tankut, Muharrem Varlı (MHP)
     
      ADIYAMAN (5)
      Fehmi Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Şevket Gürsoy, Mehmet Erdoğan (AKP), Şevket Köse (CHP).
     
      AFYON (7)
      Sait Açba, Veysel Eroğlu, Halil Aydoğan, Ahmet Koca, Zekeriya Aslan (AKP), Ahmet Kaya (CHP), Mehmet Sabri Şimşek (MHP).
     
      AĞRI (5)
      Yaşar Eryılmaz, Cemal Kaya, Mehmet Hanifi, Fatma Kotan, Abdülkerim Aydemir (AKP).
     
      AMASYA (3)
      Akif Gülle, Avni Erdemir (AKP), Hüseyin Ünsal (CHP).
     
      ANKARA 1. Bölge(15)
      Cemil Çiçek, Ali Babacan, Bülent Gedikli, Nazmi Haluk Özdalga, Zeynep Dağı, Mehmet Zekai Özcan, Faruk Koca, Burhan Kayatürk, (AKP), Önder Sav, Eşref Erdem, Mehmet Emrehan Halıcı, Nesrin Baytok, Hakkı Suha Okay (CHP), Yıldırım Tuğrul Türkeş, Bekir Aksoy (MHP).
     
      ANKARA 2. Bölge (14)
      Beşir Atalay, Salih Kapusuz, Mehmet Zafer Çağlayan, Mustafa Said Yazıcıoğlu, Ahmet İyimaya, Reha Denemeç, Halup İpek, Aşkın Asan (AKP), Yılmaz Ateş, Zekeriya Akıncı, Mücahit Pehlivan, Tekin Bingöl (CHP), Ahmet Deniz Bölükbaşı, Mustafa Cihan Paçacı (MHP).
     
      ANTALYA (13)
      Mehmet Ali Şahin, Sadık Badak, Abdurrahman Arıcı, Mevlüt Çavuşoğlu, Yusuf Ziya İrbeç (AKP), Deniz Baykal, Hüsnü Çöllü, Osman Kaptan, Atila Emek, Tayfur Süner (CHP), Tunca Toskay, Hüseyin Yıldız, Mehmet Günal (MHP).
     
      ARTVİN (2)
      Saffet Kaya (AKP), Ensar Öğüt (CHP).
     
      AYDIN (8)
      Atilla Koç, Mehmet Erdem, Ahmet Ertürk (AKP), Ertuğrul Kumcuoğlu, Ali Uzunırmak, Recep Taner (MHP), Özlem Çerçioğlu, Mehmet Fatih Atay (CHP).
     
      BALIKESİR (8)
      Ahmet Edip Uğur, Mehmet Cemal Öztaylan, Ayşe Akbaş, İsmail Özgün (AKP), Hüseyin Pazarcı, Ergün Aydoğan, Ali Kemal Deveciler (CHP), Ahmet Duran Bulut (MHP).
     
      BİLECİK (2)
      Fahrettin Poyraz (AKP), Yaşar Tüzün (CHP).
     
      BİNGÖL (3)
      Cevdet Yılmaz, Yusuf Coşkun, Kazim Ataoğlu (AKP).
     
      BİTLİS (4)
      Zeki Ergezen, Vahit Kiler, Cemal Taşar (AKP), Mehmet Nezir Karabaş (Bağımsız).
     
      BOLU (3)
      Metin Yılmaz, Yüksel Coşkunyürek, Fatih Metin (AKP).
     
      BURDUR (3)
      Bayram Özçelik, Mehmet Alp (AKP), Ramazan Kerim Özkan (CHP).
     
      BURSA (16)
      Faruk Çelik, Mehmet Altan Karapaşaoğlu, Hayrettin Çakmak, Mehmet Emin Tutan, Canan Candemir Çelik, Mehmet Tunçak, Sedat Kızılcıklı, Ali Koyuncu, Ali Kul, Mehmet Ocaktan (AKP), Onur Başaran Öymen, Kemal Demirel, Abdullah Özer (CHP), Necati Özensoy, Hamza Hamit Homriş, İsmet Büyükataman (MHP).
     
      ÇANAKKALE (4)
      Mehmet Daniş, Müjdat Kuşku (AKP), Ahmet Küçük (CHP), Mustafa Kemal Cengiz (MHP).
     
      ÇANKIRI (3)
      Nurettin Akman, Suat Kınıklıoğlu (AKP), Ahmet Bukan (MHP).
     
      ÇORUM (5)
      Agan Kafkas, Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Ahmet Aydoğmuş (AKP), Derviş Günday (CHP).
     
      DENİZLİ (7)
      Mehmet Yüksel, Selma Aliye Kavaf, Mehmet Salih Erdoğan, Mithat Ekici (AKP), Hasan Erçelebi, Ali Rıza Ertemür (CHP), Emin Haluk Ayhan (MHP).
     
      DİYARBAKIR (10)
      Mehmet Mehdi Eker, Kudbettin Arzu, M. İhsan Arslan, Abdurrahman Kurt, Osman Arslan, Ali İhsan Merdanoğlu (AKP), Akın Birdal (Bağımsız), Gülten Kışanak (Bağımsız), Aysel Tuğluk (Bağımsız), Selahattin Demirtaş (Bağımsız).
     
      EDİRNE (4)
      Rasim Çakır, Bilgin Baçarız (CHP), Necdet Budak (AKP), Cemaleddin Uslu (MHP).
     
      ELAZIĞ (5)
      Mehmet Necati Çetinkaya, Hamza Yanılmaz, Faruk Septioğlu, Tahir Öztürk, Feyzi İşbaşaran (AKP).
     
      ERZİNCAN (3)
      Binali Yıldırım, Sebahattin Karakelle (AKP), Erol Tınastepe (CHP).
     
      ERZURUM (7)
      Recep Akdağ, Muzaffer Gülyurt, Fazilet Dağcı Çığlık, İbrahim Kavas, Sadettin Aydın, Muhyettin Mutlu (AKP), Zeki Ertugay (MHP).
     
      ESKİŞEHİR (6)
      Kemal Unakıtan, Hasan Murat Mercan, Emin Nedim Öztürk (AK), Hüseyin Tayfun İçli, Fehmi Murat Sönmez (CHP), Beytullah Asil (MHP).
     
      GAZİANTEP (10)
      Mehmet Şimşek, Fatma Şahin, Mehmet Sarı, Mahmut Durdu, Mehmet Erdoğan, İbrahim Halil Mazıcıoğlu, Özlem Müftüoğlu (AKP), Yaşar Ağyüz, Akif Ekici (CHP), Hasan Özdemir (MHP).
     
      GİRESUN (5)
      Nurettin Canikli, Hacı Hasan SÖnmez, Ali Temur (AKP), Eşref Karaibrahim (CHP), Murat Özkan (MHP).
     
      GÜMÜŞHANE (2)
      Kemalettin Aydın, Yahya Doğan (AKP).
     
      HAKKARİ (3)
      Rüstem Zeydan (AKP), Sebahittin Suvağci (Bağımsız), Hetem İke (Bağımsız).
     
      HATAY (10)
      Sadullah Ergin, Orhan Karasayar, Mustafa Öztürk, Abdülhadi Kahya, Fevzi Şanverdi (AKP), Fuat Çay, Gökhan Vurgun, Abdülaziz Yazar (CHP), Süleyman Turan Çirkin, İzzettin Yılmaz (MHP).
     
      ISPARTA (5)
      Süreyya Sadi Bilgiç, Mehmet Sait Dilek, Haydar Kemal Kurt (AKP), Süleyman Nevzat Korkmaz (MHP), Mevlüt Coşkuner (CHP).
     
      MERSİN (12)
      Mehmet Şandır, Behiç Çelik, Kadir Ural, Afkif Akkuş (MHP), Kürşad Tüzmen, Mehmet Zafer Üskül, Ali Er, Ömer İnan (AKP), İsa Gök, Vahap Seçer, Ali Riıza Öztürk (CHP), Orhan Miroğlu (Bağımsız).
     
      İSTANBUL 1. Bölge (24)
      Recep Tayyip Erdoğan, Ertuğrul Günay, Edibe Sözen, İrfan Gündüz, Mustafa Ataş, Mesude Nursuna Memecan, Nusret Bayraktar, Mehmet Sekmen, Özlem Piltanoğlu Türköne, Hasan Kemal Yardımcı, Hüseyin Besli, Mehmet Beyazıt Denizolgun, İdris Güllüce (AKP), İlhan Kesici, Algan Hacaloğlu, Ahmet Tan, Ayşe Jale Ağırbaş, Ali Topuz, Bayramali Meral, Fatma Nur Serter, Şinasi Öktem (CHP), Gündüz Suphi Aktan, Durmuşali Torlak (MHP), Mehmet Ufuk Uras (Bağımsız).
     
      İSTANBUL 2. Bölge (21)
      Hayati Yazıcı, Murat Başesgioğlu, Nimet Çubukçu, Egemen Bağış, Burhan Kuzu, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ömer Dinçer, Osman Gazi Yağmurdereli, Canan Kalsın, Necat Birinci, Alaattin Büyükkaya, Recep Koral (AKP), Mehmet Sevigen, Mustafa Özyürek, Bihlum Tamaylıgil, Süleyman Yağız, Kemal Kılıçdaroğlu, Necla Arat, Çetin Soysal (CHP), Mithat Melen, Ümit Şafak (MHP).
     
      İSTANBUL 3. Bölge (25)
      Abdülkadir Aksu, İdris Naim Şahin, Nazım Ekren, Güldal Akşit, Mehmet Müezzinoğlu, Reha Çamuroğlu, Lokman Ayva, Mehmet Domaç, İbrahim Yiğit, Feyzullah Kıyıklık, Ünal Kacır, Halide İncekara, Fuat Bol, Alev Dedegil (AKP), Mustafa Şükrü Elekdağ, Hasan Macit, Hüseyin Mert, Mehmet Ali Özpolat, Esfender Korkmaz, Sacit Yıldız, Birgen Keleş (CHP), Meral Akşer, Atilla Kaya, Mehmet Cihaz Özönder (MHP), Sebahat Tuncel (Bağımsız).
     
      İZMİR 1. Bölge (12)
      Mehmet Aydın, Nükhet Hotar Göksel, Mehmet Sayım Tekelioğlu, İbrahim Hasgür, Tuğrul Yemişçi (AKP), Şükran Güldal Mumcu, Harun Öztürk, Bülent Baratalı, Abdürrazzak Erten, Ahmet Ersin (CHP), Oktay Vural, Şenol Bal (MHP).
     
      İZMİR 2. Bölge (12)
      Kıvılcım Kemal Anadol, Oğuz Oyan, Recai Birgün, Mehmet Ali Susam, Canan Arıtman, Selçuk Ayhan (CHP), Mehmet Vecdi Gönül, İsmail Katmerci, Taha Aksoy, Erdal Kalkan, (AKP), Ahmet Kenan Tanrıkulu, Kamil Erdal Sipahi (MHP).
     
      KARS (3)
      Zeki Karabayır, Mahmut Esat Güven (AKP), Gürcan Dağdaş (MHP).
     
      KASTAMONU (4)
      Hakkı Köylü, Hasan Altan, Musa Sıvacıoğlu (AKP), Mehmet Serdaroğlu (MHP).
     
      KAYSERİ (8)
      Abdullah Gül, Sadık Yakup, Taner Yıldız, Yaşar Karayel, Mustafa Elitaş, Ahmet Öksüzkaya (AKP), Mehmet Şevki Kulkuloğlu (CHP), Sebahattin Çakmakoğlu (MHP).
     
      KIRKLARELİ (3)
      Turgut Dibek, Tansel Barış (CHP), Ahmet Gökhan Sarıçam (AKP).
     
      KIRŞEHİR (3)
      Mikail Arslan, Abdullah Çalışkan (AKP), Metin Çobanoğlu (MHP).
     
      KOCAELİ (9)
      Nihat Ergün, Osman Pepe, Fikri Işık, Eyüp Ayar, Azize Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu (AKP), Mehmet Cevdet Selvi, Hikmet Erenkaya (CHP), Cumali Durmuş (MHP).
     
      KONYA (16)
      Sami Güçlü, Hasan Angı, Özkan Öksüz, Orhan Erdem, Ayşe Türkmenoğlu, Hüsnü Tuna, Harun Tüfekçi, Kerim Özkul, Abdullah Çetinkaya, Mustafa Kabakcı, Ahmet Büyükakkaşlar, Muharrem Candan, Ali Öztürk (AKP), Faruk Bal, Mustafa Kalaycı (MHP), Atilla Kart (CHP).
     
      KÜTAHYA (6)
      Soner Aksoy, İsmail Hakkı Biçer, Hüsnü Ordu, Hasan Fehmi Kinay, Hüseyin Tuğcu (AKP), Alim Işık (MHP).
     
      MALATYA (7)
      Mahmut Mücahit Fındıklı, Ömer Faruk Öz, Öznur Çalık, İhsan Koca, Fuat Ölmeztoprak, Mehmet Şahin (AKP), Ferit Mevlüt Aslanoğlu (CHP).
     
      MANİSA (10)
      Bülent Arınç, Hüseyin Tanrıverdi, Mehmet Çerçi, Recai Berber, İsmail Bilen, Bahadır Nahit Yenişehirlioğlu (AKP), Şahin Mengü, Mustafa Erdoğan Yetenç (CHP), Mustafa Enöz, Erhan Akçay (MHP).
     
      KAHRAMANMARAŞ (8)
      Mehmet Sağlam, Veysi Kaynak, Nevzat Pakdil, Avni Doğan, Fatih Arıkan, Cafer Tatlıbal (AKP), Durdu Özbolat (CHP) Mehmet Akip Paksoy (MHP).
     
      MARDİN (6)
      (AKP) Süleyman Çelebi, Mehmet Halit Demir, Cüneyt Yüksel, Gönül Bekin Şahkullubey (AKP) Ahmet Türk (Bağımsız), Emine Ayna (Bağımsız).
     
      MUĞLA (6)
      Fevzi Topuz, Gürol Ergin, Ali Arslan (CHP), Yüksel Özden, Mehmet Nil Hıdır (AKP), Metin Ergun (MHP).
     
      MUŞ (4)
      Medeni Yılmaz, Seracettin Karayağız (AKP) Sırrı Sakık (Bağımsız), Nuri Yaman (Bağımsız).
     
      NEVŞEHİR (3)
      Ahmet Erdal Feralan, Rıtvan Köybaşı, Mahmut Dede (AKP).
     
      NİĞDE (3)
      İsmail Göksel, Muharrem Selamoğlu (AKP), Mümin İnan (MHP).
     
      ORDU (7)
      Mehmet Hilmi Güler, Eyüp Fatsa, Enver Yılmaz, Mustafa Hamarat, Ayhan Yılmaz (AKP), Rahmi Güner (CHP), Rıdvan Yalçın (MHP).
     
      RİZE (3)
      Bayram Ali Bayramoğlu, Lütfi Çırakoğlu (AKP), Mesut Yılmaz (Bağımsız).
     
      SAKARYA (6)
      Şaban Dişli, Hasan Ali Çelik, Erol Aslan Cebeci, Ayhan Sefer Üstün, Recep Yıldırım (AKP), Münir Kutuata (MHP).
     
      SAMSUN (9)
      Mustafa Demir, Cemal Yılmaz Demir, Suat Kılıç, Birnur Şahinoğlu, Ahmet Yeni, Fatih Öztürk (AKP), Ahmet Haluk Koç, Suat Binici (CHP), Osman Çakır (MHP).
     
      SİİRT (3)
      Afif Demirkıran, Mehmet Yılmaz Helvacıoğlu (AKP), Osman Özçelik (Bağımsız).
     
      SİNOP (3)
      Abdurrahman Dodurgalı, Kadir Tıngıroğlu (AKP), Engin Altay (CHP).
     
      SİVAS (6)
      Mehmet Mustafa Açıkalın, Hamza Yerlikaya, Selami Uzun, Osman Kılıç (AKP), Malik Ecder Özdemir (CHP), Muhsin Yazıcıoğlu (Bağımsız).
     
      TEKİRDAĞ (5)
      Tevfik Ziyaettin Akbulut, Necip Taylan (AKP), Enis Tütüncü, Faik Öztrak (CHP), Kemalettin Nalcı (MHP).
     
      TOKAT (7)
      Şükrü Ayalan, Zeyid Aslan, Osman Demir, Hüseyin Gülsün, Dilek Yüksel (AKP), Orhan Ziya Diren (CHP), Reşad Doğru (MHP).
     
      TRABZON (8)
      Faruk Nafiz Özak, Cevdet Erdöl, Kemalettin Göktaş, Mustafa Cumur, Safiye Seymenoğlu, Asım Aykan (AKP), Mehmet Akif Hamzaçevi (CHP), Süleyman Latif Yunusoğlu (MHP).
     
      TUNCELİ (2)
      Kamer Genç (Bağımsız), Şerafettin Halis (Bağımsız).
     
      ŞANLIURFA (11)
      Sabahattin Cevheri, Zülfikar İzol, Eyüp Cenap Gülpınar, Yahya Akman, Abdurrahman Müfit Yetkin, Çağla Aktemur Özyavuz, Ramazan Başak, Abdülkadir Emin Önen, Mustafa Kuş, Hüseyin Ataş (AKP), İlhami Bilici (Bağımsız).
     
      UŞAK (3)
      Mustafa Çetin, Nuri Uslu (AKP), Osman Coşkunoğlu (CHP).
     
      VAN (7)
      Hüseyin Çelik, İkram Dinçer, Kerem Altun, Kayhan Türkmenoğlu, Gülşen Orhan (AKP), Fatma Kurtulan (Bağımsız), Özdal Uçer (Bağımsız).
     
      YOZGAT (6)
      Mehmet Çiçek, Bekir Bozdağ, Abdülkadir Akgül, Mehmet Yaşar Öztürk, Osman Coşkun (AKP), Mehmet Ekici (MHP).
     
      ZONGULDAK (5)
      Köksal Toptan, Fazlı Erdoğan, Polat Türkmen (AKP), Ali Koçal, Ali İhsan Köktürk (CHP).
     
      AKSARAY (4)
      Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz, İlknur İnceöz (AKP), Osman Ertuğrul (MHP).
     
      BAYBURT (2)
      Ülkü Gökalp Güney, Fetani Battal (AKP).
     
      KARAMAN (3)
      Lütfü Elvan, Mevlüt Akgün (AKP), Hasan Çalış (MHP).
     
      KIRIKKALE (4)
      Vahit Erdem, Mustafa Özbayrak, Turan Kıratlı (AKP), Osman Durmuş (MHP).
     
      BATMAN (4)
      Ahmet İnal, Mehmet Emin Ekmen (AKP) Ayla Akat Ata (Bağımsız) Bengi Yıldız (Bağımsız).
     
      ŞIRNAK (3)
      Abdullah Veli Seyda (AKP), Hasip Kaplan (Bağımsız), Sevahir Bayındır (Bağımsız).
     
      BARTIN (2)
      Yılmaz Tunç (AKP), Muhammet Rıza Yalçınkaya (CHP).
     
      ARDAHAN (2)
      Saffet Kaya (AKP), Ensar Öğüt (CHP).
     
      IĞDIR (2)
      Ali Güner (AKP), Pervin Buldan (Bağımsız).
     
      YALOVA (2)
      İlham Evcim (AKP), Muharrem İnce (CHP).
     
      KARABÜK (3)
      Mustafa Ünal, Mehmet Ceylan, Cumhur Ünal (AKP).
     
      KİLİS (2)
      Hasan Kara, Hüseyin Devecioğlu (AKP).
     
      OSMANİYE (4)
      İbrahim Mete Doğruer, Durdu Mehmet Kastal (AKP), Devlet Bahçeli, Hakan Coşkun (MHP).
     
      DÜZCE (3)
      Yaşar Yakış, Celal Erbay, Metin Kaşıkoğlu (AKP).
     

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious