Meclis'e üç parti giriyor

Meclis'e üç parti giriyor.22073
  • Giriş : 22.07.2007 / 21:26:00

Seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre Meclis'e üç parti giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu tabloya göre AKP, oy oranını geçen seçimlere göre daha da artırdı ve 345 milletvekili ile Meclis'e girmeye hak kazandı

Şu ana kadar sandıkların yüzde 780.80'i'i açıldı. Ve bu duruma göre AKP yüzde 47,47 oy alarak Meclis'e ezici çoğunluk girmeyi garantiledi.

Meclis'e giren ikinci parti ise CHP. Yine anamuhalefet partisi olmayı garantilen CHP, yüzde 19.7 oy oranı ile TBMM'de 109 milletvekili ile görev yapacak.

MHP seçimin üçüncü kazananı oldu. Buna göre, MHP yüzde 14,6 oy alarak 72 sandalye sayısı ile Meclis'e girmeye hak kazandı.

Bu durumda Demokrat Parti barajın altında kalıyor ve yüzde 5,5 oy alıyor.
DP'nin ardından en çok oyu bağımsızlar aldı. Türkiye genelinde bağımsız adayların oy oranı yüzde 4,9. olarak gerçekleşti.
Geçen seçimen en büyük sürprizi Genç Parti ise bu kez yüzde 2,9 oy oranında kalıyor

Ancak bir kez daha hatırlatmakta fayda var henüz sandıkların yüzde 75'i açıldı. Bunun için saniye saniye güncellenen hurriyet.com.tr istatistiklerini takip etmek için buraya tıklayın

DAVUL ZURNALI SEÇİM SEVİNCİ

AKP'de 23. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin şu ana kadarki sonuçları sevinç yaratırken, davul zurna çalındı.

Parti binası önüne kurulan dev ekranlara faklı televizyon kanalların verdiği seçim sonuçları yansıtılırken, ellerinde Türk bayrağı ve parti flaması taşıyan partililer, sevinç gösterilerinde bulundu.

Partide seçim sonuçlarını izleyen Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, partilileri balkona çıkarak selamladı.
Partililerin, bir ara “Çankaya bizimdir, bizim kalacak” sloganları attıkları duyulurken, seçim döneminde partinin mitinglerinde belirlenenler dışında slogan atılmaması anonsu yapıldı.

Bu arada, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün küçük oğlu Emre Gül de parti genel merkezine geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious