Meclis'e yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti

Meclis'e yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti.15823
  • Giriş : 01.04.2008 / 16:24:00

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk Diş Hekimleri Birliği üyeleri eylem yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısını protesto etmek amacıyla TBMM'ye yürümek isteyen DİSK ve TMMOB üyeleri polis ekipleri tarafından engellendi.

Genel-İş Sendikası önünde toplanan DİSK ve TMMOB üyeleri Yüksel ve Akay Caddeleri istikametini takip ederek, TBMM'ye yürümek istediler.

Yasa tasarısını protesto eden sloganlar atan protestocular, Akay Caddesi'nin Atatürk Bulvarı ile kesiştiği köşede barikat kuran polislerce engellendiler. Panzerlerle yolu kapatan polis ekipleri, DİSK ve TMMOB üyelerinin TBMM'ye yürümesine izin vermedi.

Bu sırada, bazı DTP ve CHP'li milletvekillerinin eyleme destek vermek üzere Akay Caddesi'ne geldiler. CHP milletvekilleri Çetin Soysal, Durdu Özpolat ve Yaşar Ağyüz yürüyüşe izin vermeleri konusunda bir süre polis yetkilileriyle görüştüler. Polis yetkililerinin toplu halde yürüyüşe izin vermeyeceklerini bildirmeleri üzerine milletvekilleri telefonla Ankara Valisi Kemal Önal'a ulaşmaya çalıştılar.

Burada açıklama yapan Çetin Soysal, hükümeti eleştirerek, ''Bu antidemokratik bir uygulamadır. Özgürlükten dem vuranlar hak arayışındakileri barikatlarla durdurmamalılar. Buradakiler asiller, bizse TBMM'de onların vekilleriyiz. Ne yazık ki asillerin vekillere ulaşması engelleniyor'' dedi. Milletvekilleri açıklamaların ardından TBMM'ye döndüler. DİSK ve TMMOB üyelerinin Akay Caddesi'ndeki bekleyişleri sürüyor.

TBMM'YE YÜRÜMEK İSTEYEN EYLEMCİLERLE POLİS ARASINDA ARBEDE YAŞANDI

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerinin, Numune Hastanesi'nden TBMM'ye yürümek istemeleri üzerine eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı.

SES'e üye bir grup, Numune Hastanesi önünde toplanarak Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın ''geri çekilmesi'' istemiyle iş bıraktı.

Buradan TBMM'ye yürümek isteyen gruba, ''farklı güzergahtan gitmek istedikleri gerekçesiyle'' polis tarafından izin verilmedi.

Eylemcilerin önünde bariyer kuran çevik kuvvetle göstericiler arasında çıkan gerginlik üzerine olay yerine takviye ekipler ve panzerler geldi.

Güvenlik Şube Müdürü Vedat Koyuncu, göstericilerin TBMM'ye yürümekte ısrar etmeleri üzerine, ''Yaptığınız eylem kanunsuzdur. Devam ederseniz güç kullanarak sizi gözaltına almak zorunda kalacağız. Lütfen güç kullanmak zorunda bırakmayın'' şeklinde uyarıda bulundu.

Göstericiler, burada yaklaşık 1.5 saat bekletildi. Daha sonra göstericilerin güzergah konusunda ikna edilmesi üzerine yürüyüşlerine izin verileceği belirtildi. Bu sırada, yürüyüşe izin verilmediği gerekçesiyle dışarıdan gelen 10-15 kişilik başka bir grup, Numune Hastanesi'nin önündeki yolu kapatmak isteyince polis tarafından çembere alındı. Bekleyiş sürerken eylemciler hastanenin arka çıkışına yöneldiler. Göstericiler, Hacettepe Hastanesi'nin önünde polis tarafından durduruldu. Burada göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Bu gruba destek veren SES'e üye başka bir grup da polis tarafından İbni Sina Hastanesi önünde durduruldu. Hacettepe Hastanesi önündeki cadde tek taraflı olarak trafiğe kapatıldı.

Eylemciler, polis tarafından bekletiliyor.

İSTANBUL'DA DA EYLEM VAR

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasa Tasarısı protesto eden DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk Diş Hekimleri Birliği üyeleri İstanbul’da Anadolu ve Avrupa yakasında protesto gösterilerine başladı.

SSGSS Yasa Tasarı'sının geri çekilmesi talebiyle KESK, DİSK, TTB, TMMOB, TDB ve TEB'in aldığı karar üzerine alanlara çıkan işçiler, İstanbul’da hem Anadolu hem de Avrupa yakasında protesto gösterileri düzenliyor.

KESK, DİSK, TTB, TMMOB, TDB ve TEB üyesi çalışanlar, Haydarpaşa Garı önünde bir araya geldi. Yasa tasarısının geri çekilmesini isteyen çalışanların protesto gösterileri devam ederken, Haydarpaşa’dan yapılan banliyo seferlerinin 12.30’dan itibaren durdu. İş bırakma eylemi nedeniyle Haydarpaşa’dan yapılacak olan Adapazarı, Boğaziçi ve Cumhuriyet Ekspresi gibi şehirlerarası seferler de 17.00’ye kadar yapılmayacak,

Sendika ve meslek örgütü üyesi çalışanların bir diğer eylemi de, Avrupa yakasında başladı. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi toplanan çalışanlar, yasa tasarısının geri çekilmesini içeren ve hükümeti protesto eden sloganlar atıyor. AKP İl binasına yürümek isteyen çalışanların, eylemi devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious