Meclisin bu hafta gündemi yoğun

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Meclis, bu hafta yoğun bir gündemle çalışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Fatsa, TBMM Genel Kurulunun, yarın Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında CHP’nin verdiği gensoru önergesinin, ardından da Anayasa değişikliğinin ilk tur oylamasının bitimine kadar; 11 Ekim Çarşamba günü ise 13.00-23.00 saatleri arasında çalışacağını ve Tohumculuk Yasa Tasarısına devam edileceğini belirtti. Fatsa, 12 Ekim Perşembe günü ise saat 13.00’de toplanarak, önce MASAK Yasa Tasarısının görüşüleceğini, ardından Anayasa değişikliğinin 2. tur oylamasının yapılacağını bildirdi.

Meclisin bu hafta yoğun çalışacağını belirten Fatsa, özellikle ilk tur oylamayı saat 24.00’e kadar bitirip ikinci turu Perşembe günü yapmak istediklerini ifade etti.

Fatsa, 13 Ekim Cuma günü çalışılıp çalışılmayacağı sorusuna, "İki tur arasında 48 saat geçmesi gerekiyor. Eğer yarın saat 24.00’ü bir dakika geçse, o zaman takvimde bir sıkıntı olur. Herhalde bu hassasiyete muhalefet grupları da dikkat edeceklerdir" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, seçimin 14 Ekim 2007’de yapılması zorunluluğu nedeniyle Anayasa değişikliğinin 14 Ekim’e kadar gerçekleştirilmesi gerektiğini söylemesi üzerine Fatsa, seçim için 5 yıl hükmü bulunduğunu belirtti. Fatsa, "Tarihlerle ilgili olarak kendimizi zorlamaya gerek yok. Esas olan 5 yıldır. Bunları biz kendi aramızda da muhalefetle ve ilgili arkadaşlarla da görüşüyoruz. Bu konuda farklı anlaşılmasına sebebiyet verecek açıklama yapmak istemiyorum. Ama bu konularda etraflıca görüşmelerimiz var" dedi.

"DTP İLE İLGİLİ DEĞİL"

Fatsa, bir gazetecinin, bağımsız adaylara oy pusulasında yer verilmesiyle ilgili yasa teklifine ilişkin eleştirileri nasıl değerlendirdiği sorusuna karşılık şunları söyledi:

"Ben aynı kanaati paylaşmıyorum. Zaten okuyup yazamayan, anlamayan, hangi adayın kim olduğunu bilmeyen bir kişinin tercih etme şansı yok. Geçen yıl Bulgaristan’a gitmiştim, orada bu yönde bir düzenleme görüşülüyordu. Bu, çok yeni bir düşünce değil, daha önce de ülke gündemine geldi. Ne DTP ile ne de bağımsız adaylarla ilgili bir süreçtir. Bu, sadece sandık mahallinde bir takım yanlış anlaşılmaları ve uygulamaları, seçmenin farklı şekilde yönlendirilmesine dönük manipülasyonları bitirmeye dönüktür. Altında çok fazla bir şey aramamak gerekir." Fatsa, "seçim sisteminde sadece bu aksaklık mı var?" sorusuna karşılık, "Hayır birçok aksaklık var. Biz hepsini görüşüyor, konuşuyor, hepsiyle ilgili bazı şeyler yapabiliriz" dedi.

Bağımsız adaylarla ilgili ne gibi sorunlar yaşandığının sorulması üzerine Fatsa, "Her yerde oluyor. İlla ülkenin bir coğrafi bölgesinde değil. Her ilden bağımsız aday oluyor. Bağımsız adayların ne kadar zor şartlar altında aday olduklarını görüyoruz. Pusula bastırıp dağıtacaksın, adam bulacaksın... Bunları organize etmek o kadar kolay değil" diye konuştu.

Fatsa, yarın Anayasa Komisyonunda görüşülecek teklifin ne zaman Genel Kurul gündemine geleceğine henüz karar vermediklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious