Meclis'in gündeminde neler var

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulu bu hafta gece mesaisi yapacak. Genel Kurul’da görüşmelerine başlanan, ceza mevzuatına uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifine devam edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Genel Kurulda, 5 Aralık Salı günü, geçen hafta görüşmelerine başlanan ceza mevzuatına uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik öngören yasa teklifinin görüşmelerine devam edilecek. ''Temel yasa'' olarak 2 bölüm halinde ele alınan teklifin 15 maddesi kabul edilmişti. Teklif, fuhuş yaptırmak amacıyla kişileri ülkeye sokan veya ülke dışına çıkaranlara, 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ve 10 bin güne kadar adli para cezası verilmesini öngörüyor.

Teklife göre; uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarında, kişinin tedavi olmayı kabul etmesi ve ''denetimli serbestlik tedbirinin'' gereklerine uygun davranması halinde,kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurma suçlarından, hakkında ceza verilmemesini içeren teklif, TCK'nın etkin pişmanlık hükmü, örgütlü suçlarda, birden fazla uygulanmamasını öngörüyor.

Bu teklifin yasalaşmasının ardından Genel Kurulda, AK Parti Kütahya Milletvekili Abdullah Erdem Cantimur'un SSK ölüm aylıklarıyla ilgili düzenleme yapılması amacıyla verdiği yasa teklifi görüşülecek. Teklif, Anayasa Mahkemesinin ilgili yasayı iptal kararı doğrultusunda, ölen sigortalının ölüm tarihi itibarıyla yürürlükte bulunan hükümlere göre aylık almaya hak sahipleri için düzenleme yapıyor.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Osman Arslan'ın Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin de ele alınması bekleniyor.
Teklif, terör eylemleri ve terörle mücadele kapsamındaki faaliyetler nedeniyle zarara uğrayan gerçek ve tüzel kişilerin maddi zararlarının karşılanması amacıyla yaptıkları başvuruların sonuçlandırılması için öngörülen süreyi uzatırken, başvuruların sonuçlandırılamaması durumunda Bakanlar Kurulunca sürenin uzatılması imkanını getiriyor.

TBMM AB Uyum Komisyonu ise 7 Aralık Perşembe günü Sigortacılık Kanunu Tasarısını görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious