Meclis'in iradesi elinden alındı

Meclis'in iradesi elinden alındı.15438
  • Giriş : 16.11.2008 / 15:37:00

Bülent Arınç, ''Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerinin değişmesine müteakiben, bu maddelere yönelik itirazları kabul eden Anayasa Mahkemesi, kurucu iradeyi neredeyse Meclisten almıştır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Arınç, Tüketiciler Birliği'nin Bayrampaşa Parkı'nda düzenlendiği, ''Birlikte kahvaltı'' programında yaptığı konuşmada, herkesin tüketici olduğunu söyledi.

İsrafa karşı olduğunu dile getiren Arınç, Mecliste başkanlık yaptığı dönemde çeşitli kalemlerde yaşanan israfın önlenmesi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Başkanlığa geldiğinde Meclisin en çok zarar eden KİT durumunda olduğunu ileri süren Arınç, bunun nedeninin ise bütçeden istediği kadar pay alması ve harcaması olduğunu savundu.

-ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ-

Türkiye'deki mevcut Anayasa'nın 1982 yılında kabul edildiğini hatırlatan Bülent Arınç, Anayasa'nın yaklaşık 50-60 maddesinin ihtiyaçtan, AB ilişkileri ve onların normlarına uydurmak amacıyla değiştirildiğini anımsattı.

Arınç, milli iradeyi önceleyen, demokratik, daha basit ve öz, temel haklar ve ödevleri, bireyin devlet karşısında gücünü arttıran bir Anayasa yapılması gerektiğini bildirdi.

Eski TBMM Başkanı Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Anayasa'nın bazı noktaları değiştirilmiştir. Bu, bütünlüğü bozmuştur. Her tarafı tıkır tıkır işleyen, birbirine uyumlu bir Anayasal bütünlük yerine her maddesi birbirinden farklı hale gelmiş, yamalı bir Anayasa haline dönüşmüş. Sökük varsa söküğü dikmişiz. Bir Anayasa yeniden yapılabilir mi? Tümden değiştirilebilir mi? Bunlar hep tartışılmıştır. Son Anayasa Mahkemesi kararları, buna kendi açısından cevap vermiştir. Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerinin değişmesine müteakiben, bu maddelere yönelik itirazı kabul eden Anayasa Mahkemesi, kurucu iradeyi neredeyse Meclisten almıştır, Anayasa'yı tamamen ortadan kaldıran, başka grubun ve gücün eline vermiştir. 'Anayasa'yı tümden değiştirmek işi Meclisin işi değildir' şeklinde bir cümleyi bu kararların gerekçesinde bulabilirsiniz. Türkçesi ile veya amiyane tabiriyle, 'Anayasa'nın tümünü darbeciler değiştirebilir veya yapabilir, ama milletin seçtiği milletvekillerinden oluşan Meclisin, Anayasa'nın tamamını yapmak veya değiştirmek yetkisi yoktur' şeklindeki bir yorumla karar verilmiştir. Bu hukuki değildir.''

-ABD'DEKİ SEÇİM-

Davetlilerin ABD başkanlığına seçilen Barack Obama ile ilgili düşüncelerini sorduğu Arınç, ''Bir Obama rüzgarı''nın estiğini belirtti.

Obama'nın başkan seçilmesinin büyük ve önemli bir olay olduğunu dile getiren Arınç, şöyle devam etti:

''Rengi siyah olduğundan dolayı bir toplumda yüzyıllardır dışlanmış, otobüslerden indirilmiş, lokantalara sokulmamış, hakaret görmüş insanların Amerika'da başkan olabileceği kimsenin aklına gelmezdi. ABD bu değişimi ve dönüşümü yakaladı. Sadece ülkemizde değil, değişik ülkelerde de sempati oluşturdu. Bu sempati Amerika'nın lehinedir. ABD'nin siyaseti Türkiye ile ilgili ne ise Obama döneminde de belki de daha da güçlenerek devam eder. Türkiye'nin hassasiyetlerine dikkat edilir. Obama'nın sözde 'Ermeni Soykırımı' ile ilgili Türkiye'ye bir hasım tavır takınacağına ihtimal vermiyorum.''

-KÜRESEL EKONOMİK KRİZ-

Küresel ekonomik kriz konusuna da değinen Arınç, aniden gelişen bir krizle karşı karşıya kalınmadığını kaydetti.

Krizin adeta ''davul zurna çalarak'' geldiğini ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Arınç, Türkiye'de şu anda krizin etkisinin hissedildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*