Meclis'in öncelikli gündemi Meclis Başkanlığı seçimi

  • Giriş : 05.08.2007 / 21:30:00

23'üncü dönem parlamento görevine başladı. Öncelikli gündem maddesi ise Meclis Başkanlığı seçimi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkanlık yarışında kimlerin aday olacağı ve partilerin nasıl bir strateji takip edeceği merak konusu.

Yemin törenin ardından 549 milletvekilini hareketli ve sıcak bir gündem bekliyor. Gündemdeki ilk madde ise Meclis Başkanlığı seçimi.

Seçim süreci, yemin töreninin tamamlanmasıyla başlamış oldu. Adaylık başvuru süresi 8 Ağustos çarşamba günü gece yarısı sona eriyor. seçim süreci ise 9 ağustos perşembe günü meclis'in açılmasıyla başlayacak ve 5 gün sürecek. Yani başkanlık koltuğu 10 gün içinde yeni sahibine kavuşacak.

Anayasa Mahkemesi'nin son kararına göre, Meclis başkanlığı seçiminde, toplantı yeter sayısı 367 değil, 184. Bu yüzden ilk oturumda 367 şartı aranmayacak. Meclis Başkanı gizli oyla seçilecek ve tıpkı cumhurbaşkanlığı seçimindeki gibi 4 turlu bir oylama sistemi takip edilecek.

22.dönemin Meclis Başkanı Bülent Arınç, yeniden aday olmayacak. AK Parti kulislerinde adaylık için Cemil Çiçek ve Köksal Toptan gibi isimler öne çıkmış durumda.

CHP yönetimi, Ak Parti'nin herkesin üzerinde uzlaşabileceği bir aday çıkarması durumunda aday göstermeyi düşünmüyor. MHP ise stratejisini Salı günü yapacağı ilk grup toplantısında belirleyecek. Yeni meclis başkanı'nın belli olmasının ardından cumhurbaşkanlığı seçim takvimi belirlenecek.

Bir taraftan başkanlık yarışı yaşanırken bir taraftan da hükümet kurma çalışmaları devam edecek. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Erdoğan'ı hükümet kurma görevini vermek üzere Köşke davet etti. Bu önemli görüşme Pazartesi günü saat 11.00’de gerçekleşecek.

Erdoğan'ın hükümeti kurmak için 45 gün süresi var. Bu süre içinde yeni kabineyi oluşturup Cumhurbaşkanının onayına sunması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious