Meclis'in seçim heyecanı

Meclis'in seçim heyecanı .9278
  • Giriş : 08.07.2009 / 10:23:00

Ağustos TBMM için sıcak geçecek. Siyaseti ısıtacak yalnızca Köksal Toptan’ın seçimi değil. Meclis’te tüm koltuklar için 'toptan' seçim yapılacak…

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis tatilde ama bu yazı da sıcak geçirecek. Çünkü, Ağustos ayında başta TBMM Başkanı seçimi olmak üzere TBMM'nin kırmızı plaka kullanan tüm makamları için seçim yaşanacak.

DİVAN DEĞİŞECEK

Meclis, TBMM Başkanını seçmek üzere 4-5 Ağustos'ta yeniden toplanacak. Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın koltuğuyla birlikte Meclis'te 45 koltuk da yeni sahibini bulacak. Başka aday bile çıkmayacağı ve yeniden Köksal Toptan'ın aday gösterilerek seçiminin tamamlanacağı beklenen TBMM Başkanlığı koltuğunun yanı sıra Meclis Başkanlık Divanı üyeleri, 17 ihtisas komisyonu başkanı, 11 de uluslar arası komisyon başkanı değişecek.

KOMİSYON SEÇİMİ EKİME SARKACAK

Başkanlık Divanı üyelerinin seçimi TBMM Başkanlığı seçimi ile birlikte yapılacak. Ancak komisyon üye bildirimi için geniş bir zaman tanınacak. Partiler komisyon üyelerini yeniden bildirecek. Ardından komisyonlar yeniden başkanlarını seçecek. Bu nedenle Ağustos'ta başlasa da komisyon seçimleri Ekim ayında tamamlanacak.

TOPTAN'LA YOLA DEVAM

TBMM Partiler Meclis Başkanlığı için aday gösteremiyor. Ancak AKP, milletvekilleri eliyle Köksal Toptan'ı yeniden aday gösterecek. Muhalefet de Toptan'a karşı sembolik de olsa aday gösterecek. MHP, CHP ve DTP'nin göstereceği adaylarla Toptan yarışacak. Toptan'ın ilk turda seçilmese bile ikinci turda yeniden başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

DİVAN YENİLENECEK

Bu seçim TBMM için 4 Ağustos 2009 tarihinde toplanacak. TBMM Başkanlığı için başvurular, 30 Temmuz Perşembe gününden 3 Ağustos Pazartesi saat 24.00`e kadar Başkanlık Divanına yapılacak. Meclis Başkanı seçiminin birinci ve ikinci turları 4 Ağustos Salı günü, ikinci turda seçilmemesi halinde üçüncü ve dördüncü turları 5 Ağustos Çarşamba günkü birleşimde yapılacak. TBMM Başkanı seçiminin tamamlanmasının ardından Başkanlık Divanının diğer üyelerinin seçimi de yapılacak. Genel Kurul, bu seçimin bitimine kadar çalışacak.

DİVAN'A 16 İSİM

Meclis Başkanlık Divanı'nda yine 2 başkanvekilliği AK Parti'de, 1 CHP'de, 1 de MHP'de olacak. Katip üyeler ise 5 AK Parti, 1 MHP, 1 CHP olarak paylaştırılacak. Ak Parti'ye 3 idare amiri düşerken 1 CHP, 1 de DTP'den idare amiri olacak.

17 İHTİSAS KOMİSYON BAŞKANI DEĞİŞECEK

Meclis'te 17 ihtisas komisyonu başkanı da yeni dönemde değişecek. Anayasa Komisyonu, Adalet Komisyonu, Milli Savunma Komisyonu, İçişleri Komisyonu, Milli Eğitim Komisyonu, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, Çevre Komisyonu, Sağlık Komisyonu, Tarım Orman Komisyonu, Sanayi Ticaret Komisyonu, Dilekçe Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, KİT Komisyonu, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, AB Uyum Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanları ve üyeleri de değişecek.

11 ULUSLAR ARASI KOMİSYON BAŞKANI DEĞİŞECEK

Yine 11 uluslar arası komisyon başkanı ve üyelerinin seçimi de yapılacak. Başkanı değişecek 11 uluslar arası komisyon, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA), Nato Parlamenter Asamblesi (NATOPA), Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Batı Avrupa Birliği Parlamentolararası Avrupa Güvenlik ve Savunma Asamblesi (BAB) , Türkiye - Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu (KPK), İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB), Asya Parlamentoları Asamblesi (APA), Avrupa - Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu (AAPA), Parlamentolararası Birlik Grubu (PAB), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA), Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) dan oluşuyor.

İNTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*