Meclis'te Alevi tartışması

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulu'nda Gözden Geçirilmiş Avrupa Şartı'nın görüşülmesi sırasında ANAVATAN partisi ile AK Partili vekiller arasında Alevi tartışması yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulu'nda Gözden Geçirilmiş Avrupa Şartı'nın görüşülmesi sırasında konuşan Kafkas, iktidarlarının 4. yılını tamamladığını, parlamentonun tarihinde ilk kez 5. yasama yılına 3 gün sonra gireceğini kaydetti.

Bu süre zarfında demokratikleşmeden, ekonomideki makro dengelere kadar hayata dair her konuda herkesle hesaplaşmaya hazır olduklarını ifade eden Kafkas, Gözden Geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı'nı Avrupa'daki birçok ülkeden daha ileri koşulda kabul ettiklerini söyledi.

AK Parti olarak örgütlenme ve toplu sözleşmeye ilişkin çekinceleri bulunduğunu, Türkiye'de ciddi anlamda bir kamu personeli reformu yapılması gerektiğini ifade eden Kafkas, bu yapıldıktan sonra, örgütlenme ve toplu sözleşme konusundaki maddeleri kabul etmenin de partisine nasip olacağını savundu.

Kafkas, Genel Kurul'da dün bir CHP milletvekilinin başkasından alıntı yaparak söylediği sözü, kendisine mal ettiğini dile getiren Kafkas, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosunda görev alan her milletvekilinin rejimle problemi olamaz, olmamalıdır. Varsa, bunun açık ve net bir şekilde ortaya konulması lazım'' dedi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç da, milletvekillerinin, Türkiye'nin bütünlüğüne, dirliğine ve Anayasasına yemin ederek yasama görevi yaptığını kaydetti. İsim vermeden İhsan Arslan'ı kürsüye davet eden Koç, şunları söyledi: ''Gelsin, Türkiye'nin bütünlüğü üzerine bugünkü duruşunu, bu kürsüden ifade etsin. Türk toplumu sizden netlik istiyor. Türk toplumu dik duruş istiyor.

Türk toplumu bizden ettiğimiz yemine sadık kalmamızı istiyor'' diye konuştu. Koç, CHP olarak eksik olsa bile Genişletilmiş Avrupa Sosyal Şartı'na destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

-ALEVİ VATANDAŞLARIN SORUNU-

Anavatan Partisi Mersin Milletvekili Hüseyin Güler de Avrupa Parlamentosu'nun raporunda Alevilere ilişkin önerilere değinerek, Türkiye'de yaşayan alevi yurttaşların tanınıp, saygı duyulmak istediğini söyledi.
Vakıflar konusunda gayrimüslümlere verilen hakların yarısının bile Alevilere verilmediğini ifade eden Güler, ''Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi, zorunlu din dersinin kaldırılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yeniden yapılandırılması tabu değildir.

Alevi kitlesinin sorunlarını çözmek zorundayız'' diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek de, Türkiye'de vergisini veren, askerliğini yapan alevi vatandaşların birtakım sorunlarının bulunduğunu dile getirerek, cemevlerinin hala ibadethane olarak kabul edilmemesinin üzüntü verici olduğunu söyledi. Gülçiçek, ''AB İlerleme Raporu'nda alevi yurttaşların azınlık olarak tanımlanmasını da reddediyoruz. Aleviler bu ülkenin asli unsurudur'' dedi.

-KAPALI MİKROFONLA 6 DAKİKA KONUŞTU-

CHP Eskişehir Milletvekili Cevdet Selvi de Kasım 2005 AB İlerleme Raporunda, ILO sözleşmesine uyulmadığı, çalışanların toplu iş sözleşmeli ve grevli sendikal hakkına itibar edilmediği, sendikalara baskı yapıldığı yönünde uyarılara yer verildiğini belirtti.

Türk-İş'in araştırmasına göre, sendikaya üye olma olma veya sendika değiştirme nedeniyle, çalışanlara yapılan baskı sonucunda 15 bin 531 işçinin işten çıkarıldığını öne süren Selvi, ''Özgür ve demokratik yasal hakkını kullandığı gerekçesiyle 15 bin kişiyi aç bıraktınız'' dedi. Bu sırada AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Selvi'nin konuşmalarına sık sık müdahale ederek tepki gösterdi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, sataşmalar nedeniyle kullanamadığı süreyi kullandırmasına rağmen Selvi konuşmasını sürdürünce mikrofonu kapattı. CHP'li Selvi kapalı mikrofona rağmen 6 dakika konuşunca Başkanvekili Pakdil, milletvekillerinin konuşma sürelerine uymalarını isteyerek, ''Tahammül sınırlarını zorlamayalım'' diyerek uyarıda bulundu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious