Meclis'te 'Ampul-Ok' tartışması

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

TBMM Genel Kurulu'nda, 17 ilde üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısının görüşmeleri sırasında amblem tartışması çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Genel Kurulu'nda, 17 ilde üniversite kurulmasını öngören kanun tasarısının görüşmeleri sürüyor.

Söz alan CHP Kırklareli Milletvekili Yavuz Altınorak, gerekli şartlar yerine getirilmeden üniversite kurulmasını eleştirerek, “Tabela üniversiteleri” olmamasını istedi. Her ilde üniversite açılmasının ne kadar gerçekçi olduğunu soran Altınorak, “Bu kanunun amacı, oy avcılığından başka bir şey değildir” dedi.

Yeni kurulan üniversitelerde yeterli öğretim üyesi kadrosu olmadığı eleştirilerine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, daha önce kurulan 15 üniversitenin her birine en az 80 profesör kadrosu tahsis edildiği, bu kadroların atamaya hazır ve serbest olduğunu bildirdi.

AKP Kırklareli Milletvekili Gökhan Sarıçam, üniversitelerin, “siyasi rüşvet” için değil, insanların ihtiyacı olduğu için kurulduğunu söyledi.

AKP Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kastal da üniversite sayısının artırılmasının geleceğe yapılan en önemli yatırım olduğunu kaydetti.

"EDİSON AKP'NİN MAHALLE DELEGESİ MİYDİ?"

CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu, AKP'nin, Edison tarafından bulunan ampulü amblem olarak kullandığını, böyle gelişmeleri AKP'nin sahiplendiğini öne sürerek, “Edison, AKP'nin mahalle delegesi miydi?” diye sordu. Baloğlu'na tepki gösteren AKP Bingöl Milletvekili Abdurrahman Anık, “Edison'un bulduğu çağdaş olan bir şeyden istifade ediyoruz. Siz hala en iptidai dönemin savaş malzemesi olan okla şey yapıyorsunuz. Sizin beyninizde odur. İptidai savaş aleti olan ok sizin işaretinizdir” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Anık'ı, CHP amblemini iptidai bir savaş malzemesi olan oka benzetmesi dolayısıyla kınarken, CHP Muş Milletvekili Mehmet Şerif Ertuğrul da tepki gösterdi. Ertuğrul, “Acaba Sayın Anık'ın Cumhuriyetle bir problemi mi var? Sayın Anık bilmez mi bu altı ok Cumhuriyetin temel niteliklerini anlatıyor. Eğer varsa sizin bir karın ağrınız, bir derdiniz onu açıkça söyleyin. Sizi şiddetle kınıyorum” dedi.

“BAKANIN HEYKELİNİ DİKMEK LAZIM”

AKP Mardin Milletvekili Selahattin Dağ, üniversitelerin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Dağ, “Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in heykelini dikmek lazım. Atatürk'ün arzu ettiği gibi çağdaş, modern yenilikler getirdiniz. Sayın Bakanım, yaptığınız hizmetler milli eğitimi ülkemizde 50 yıl ileri götürdü. Atatürk yaşasaydı, Milli Eğitim Bakanı'nı gözlerinden öperdi” diye konuştu.

İSİMLER DEĞİŞTİ

Verilen önergelerle, Eren Üniversitesi'nin adı “Bitlis Eren Üniversitesi”, Osmaniye Üniversitesi'nin ismi “Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi”, Alparslan Üniversitesi'nin adı “Muş Alparslan Üniversitesi”, Artuklu Üniversitesi'nin adı ise “Mardin Artuklu Üniversitesi” olarak değiştirildi. Tasarının görüşmeleri devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious