Meclis'te bugün başörtüsü için ilk tur oylama yapılacak

Meclis'te bugün başörtüsü için ilk tur oylama yapılacak.17786
  • Giriş : 06.02.2008 / 08:33:00

TBMM Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen Anayasa değişikliği teklifi, bugün Genel Kurul'da ele alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulu'nda, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını içeren Anayasa Değişikliği teklifinin görüşmeleri ve ilk tur oylaması bugün yapılacak.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandıktan sonra, maddelerine geçilmesi için gizli oylama yapılacak. Daha sonra, 3 maddeden oluşan teklifin maddeleri üzerinde ayrı ayrı görüşme yapıldıktan sonra gizli oylamaları gerçekleştirilecek. Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerde, siyasi parti grupları ile hükümet adına yapılan konuşmalar 20'şer dakika, milletvekillerinin kişisel görüşlerini açıkladığı konuşmalar da 10'ar dakika olacak.

Teklifin maddeleri üzerindeki konuşma süreleri ise tümü üzerindeki sürenin yarısı ile sınırlı tutulacak. Anayasa Değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmesi, ilk tur görüşmeler tamamlandıktan sonra en erken 48 saat sonra yapılabiliyor.

İkinci tur görüşmeler 9 Şubat'ta

Bu nedenle ikinci tur görüşmeler 9 Şubat Cumartesi günü gerçekleştirilecek. İkinci tur görüşmede, yalnızca maddeler üzerinde verilmiş değişiklik önergeleri ele alınacak, bir madde üzerinde birinci turda değişiklik önergesi verilmemişse ikinci turda da ilgili madde ile ilgili önerge verilemeyecek.

Anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin ve tümünün kabulü, üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun (330) gizli oyu ile mümkün olabilecek.

Birinci turda gerekli çoğunlukla (330) kabul oyu alamayan bir madde, ikinci turda da en az (330) oy alamazsa reddedilmiş sayılacak.

Anayasa değişiklik teklifi

AK Parti ve MHP'li milletvekillerince verilen Anayasa Değişikliği teklifiyle, Anayasa'nın, "Kanun önünde eşitlik" başlıklı 10'uncu maddesinde, "... ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında" ibaresi eklendiği son fıkrası, "Devlet organları ve idari makamları, bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetlerinden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır" şeklinde değiştiriliyor.

Teklif, Anayasa'nın "Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi" başlıklı 42'nci maddesine, "Kanunda açıkça yazılı olmayan herhangi bir sebeple kimse yükseköğrenim hakkını kullanmaktan mahrum edilemez. Bu hakkın kullanımının sınırları kanunla belirlenir" şeklinde yeni bir fıkra eklenmesini öngörüyor.

Anayasa değişikliği teklifinin son maddesi de yürürlüğü düzenliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious