Meclis'te CHP sıraları boş kaldı

Meclis'te CHP sıraları boş kaldı.19556
  • Giriş : 20.08.2007 / 15:57:00

Köşk için yapılan ilk seçimlerde 367 konusunda kriz yaşanmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu kez gözler genel kurul salonundan girenlere çevrildi. Bu noktada MHP'nin tutumu büyük önem taşıyordu.

Daha önce oturama katılacaklarını ancak Abdullah Gül'e destek vermeyeceklerini açıklayan Devlet Bahçeli, oylama için genel kurulda yerini aldı.

DTP'liler de genel kuruldaki oylamaya katıldı. Ancak onlar da boş oy kullanacaklar. CHP sıraları ise boş kaldı... Deniz Baykal, oturuma katılmama kararını uyguladı.

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu da genel kurulda bulunuyor. Yazıcıoğlu, Gül'e evet oyu vereceğini açıklamıştı. Tunceli bağımsız milletvekili Kamer Genç ise oturuma katılmadı.

ÜÇ aday yarışıyor
Cumhurbaşkanlığı için üç aday yarışıyor. Kayseri milletvekilleri Abdullah Gül (AK Parti) ile Sabahattin Çakmakoğlu (MHP) Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli (DSP) bugünkü ilk turda 367 vekilin desteğini arıyor. Adayların bu çoğunluğa ulaşamaması halinde ikinci tur 24 Ağustos'ta yapılacak.

Üçüncü turda kesin
Üçüncü (28 Ağustos) ve dördüncü turda (1 Eylül) Cumhurbaşkanı seçimi için 276 oy yeterli. Meclis Başkanı Köksal Toptan dışında, 340 sandalyesi bulunan AK Parti'nin desteğiyle Gül'ün en geç üçüncü turda Çankaya Köşkü'ne çıkması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious