Meclis'te DTP ve CHP'li vekillerin küfürlü tartışması!

Meclis'te DTP ve CHP'li vekillerin küfürlü tartışması!.20459
  • Giriş : 04.04.2008 / 11:44:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:22:11

DTP ve CHP'li milletvekillerinin küfürleşmesi kavgaya dönüştü, araya MHP'li vekiller girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genel Kurul'da, dün Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nın 31 ve 60'ncı maddelerini içeren 2. bölümü görüşülürken, söz alan CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, AKP ve DTP'yi eleştirdi. DTP'nin TBMM'de sürekli Nevruz olaylarını gündeme getirip, bölge insanına işkence yapılarak öldürüldüğü iddiasında bulunduklarını dile getiren Özdemir, "Biraz namuslu olun. AKP karşınızda. Ortaya konuşmayın, çağırın cevap versinler. Gerçi DTP de AKP de birbirinin aynı. Biri laikliğe karşı, diğeri üniter devletin yapısını bozmak için mücadele ediyor" dedi.

"SOSYAL GÜVENLİKLE LAİKLİĞİN NE ALAKASI VAR"
Bu sözler üzerine DTP ve AKP sıralarından sert tepki yükselirken, milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak Özdemir'i protesto etti. Özdemir'e "özür dile", "sus, otur yerine" şeklinde laf atıldı. Sataşma gerekçesiyle söz alan AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, "Sosyal güvenlikle laikliğin ne alakası var? Cumhuriyetin her bir niteliği AKP ile daha da güçlenmiştir. Ay-yıldızlı bayrakta 70 milyonun kanı var. Bu milleti tahrik edici, bölücü konuşmak yanlış. Bu ülkede Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla Çerkeziyle biriz, kardeşiz" dedi.

"CHP ÖZÜR DİLESİN"
DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise şunları söyledi:
"Kolu kırılan 15 yaşındaki çocuk için, Van'da coplanıp ayaklar altına alınan 80 yaşında anamız için vicdanınız sızlamıyorsa o sizin sorununuz. Bu ülkede Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi Arnavutu, bir ve kardeşçe yaşayacağız. Herkese, size, bütün tahriklere rağmen. İsteyenler çözümü çetelerde, darbelerde halkın iradesi dışında arayabilir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Milletin önünde saygıyla eğiliriz ama işkencecilerin karşısında eğilmeyiz. CHP'yi özür dilemeye davet ediyoruz. Biz yeri geldiğinde herkesle omuz omuza mücadele ederiz."

SALAK-UŞAK TARTIŞMASI
Bu konuşmalar sırasında AKP ve DTP'liler birbirlerini alkışlarken, CHP sıralarında sert tepki yükseldi. DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, "Niye özür dileyeceğiz, otur yerinize" diyen CHP Edine Milletvekili Rasim Çakır'a "ne kadar agresifsin" karşılığını verdi. Çakır'ın "salak" sözü üzerine, Sakık "Uşak" diye bağırdı. CHP sıralarından DTP'lilere "terbiyesizler haddinizi bilin" şeklinde laf atılması üzerine, Kaplan, "Ölürüz de hakaret ettirmeyiz. Siz haddinizi bilin. Bize kimse küfredemez" karşılığını verdi.

MHP'LİLER ARAYA GİRDİ
Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, gerginliği artması üzerine çalışma süresinin bittiğini de dikkate alarak oturumu kapattı. Çalışmaların sonlandırılmasına rağmen DTP ile CHP arasındaki kavga Genel Kurul Salonu'nda yumruklaşma noktasına vardı. Sakık ve Kaplan, CHP'li Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz ile Rasim Çakır'ın üzerine yürüdü. DTP ve CHP'lilerin kavgasını olayı sessizce izleyen MHP'liler araya girerek engelledi.

Olay sonrasında kavgayı değerlendiren Kılıçdaroğlu, "DTP ile AKP'nin gizli işbirliği ilk defa bu olayda ortaya çıktı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious