Meclis'te Erdoğan hakkındaki gensoru tartışması

Meclis'te Erdoğan hakkındaki gensoru tartışması.18977
  • Giriş : 13.05.2008 / 21:46:00

AKP'li Ergün'ün Adnan Menderes ile Deniz Gezmiş'in idamlarıyla ilgili yaptığı kıyaslama CHP'lileri çileden çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün, CHP'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki gensoru önergesiyle ilgili, ''Tek sayfalık içi boş iddialarla hükümet düşürmek mümkün değil. Olsa olsa sizin iddialarınız düşer'' dedi.

1 Mayıs olaylarıyla ilgili Başbakan Erdoğan hakkında verilen gensoru önergesi üzerinde AK Parti grubu adına söz alan Ergün, Türkiye'nin en küçük bir iç çekişmeye tahammülünün bulunmadığını, akıl ve güçlerin birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

1 Mayıs'ın bir ay boyunca konuşulmasının can sıkıcı olduğunu savunan Ergün, ''Başbakan hakkında verilen gensoru işi ciddi olmalı, çünkü Meclis içi denetim yollarının son merhalesidir. Başbakan hakkında gensoru vermek, aslında Başbakanın görevinin sona ermesini, hükümetin düşmesini talep etmektir. Tek sayfalık içi boş iddialarla hükümet düşürmek mümkün değil. Olsa olsa sizin iddialarınız düşer'' diye konuştu.

Verilen gensoru önergesinde birden fazla ironik durum bulunduğunu, ''Temel insan hakkı olan gösteri ve toplantı hakkının engellendiğinin'' iddia edildiğini belirten Nihat Ergün, ''Nasıl oldu da Türkiye'nin 58 ilinde 1 Mayıs şenlik ve kardeşlik havasında kutlandı? Özgürlükler ne zamandan beri yasal olmayan yollardan, taşla sopa ile, molotof kokteyli ile saldırılar şeklinde kutlanıyor...'' diye sordu.

-''POLİS NE YAPSAYDI?''-

Provokasyon olmayacağı yönündeki iddialara da yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Ergün, şöyle devam etti:

''Ne yapsaydı polis? 'Gel molotof kokteyli ile topluluğun içine gir. Sopayla taşla bu topluluğun içine gir de provokasyon yap mı' deseydi? '165 ülkede bayram havasında kutlanmış. İstanbul için korku günü olmuş' Öyle mi? Sen bunu git de bir de Taksim Meydanındaki işyeri tahrip edilen adama sor.''

Sendikaların Taksim ısrarını da eleştiren Ergün, ''Bir yerde ısrar varsa güvenlik kaygılarını artıran bir durum vardır. Güvenlik kaygıları artmış, güvenlik önlemleri de artmıştır'' dedi.

Bu güvenlik önlemleri nedeniyle 1977'de Taksim'de olan provokasyonun, bu yıl olmadığını dile getiren Ergün, polisin göstericilere müdahalesinde bir hukuksuzluk varsa, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin gerekli araştırmayı yapacağını ve hukukun üstüne çıkmaya çalışan devlet görevlisinin mutlaka cezasını bulacağını bildirdi.

Ergün, CHP'lilere, ''Hukuk çizgisinden çıkmış, iktidar mücadelesi için her yolu mubah gören anlayışa saplanmışınız. Sizin bu yaklaşımınıza Makyevelli bile şaşar kalırdı. Allah ıslah etsin. Nasıl biliyorsa öyle yapsın'' diye seslendi.

-''12 EYLÜLCÜLERE CEKET İLİKLEMEYİ BIRAKIN''-

CHP'li yöneticilerin AK Parti'yi, 12 Eylül faşizmini uygulamak ile suçladığını dile getiren Ergün, ''12 Eylülcülere ceket iliklemeyi bırakın da 12 Eylül bir faşizm ise gelin 12 Eylül anayasasını birlikte değiştirelim'' dedi.

CHP'li Önder Sav'ın 1996 yılındaki olaylara ilişkin Meclis tutanaklarındaki konuşmaları okuyan Ergün, Sav'ın, olayda polisin cop, tazyikli su ve plastik mermi kullanılmamasını eleştirdiğini söyledi.

Ergün, ''O gün (Niye kullanmıyorsun) diyor. Bugün niye kullanıyorsunuz' diyor. Polis illegal olaylarda tazyikli su kullanmasın. Islatıyor mu? Üşütüyor mu? Ne oluyor. Polis illegal örgütlere karşı cop kullanmasın. Ne oluyor? Acıtıyor. Peki ne yapsın polis düdük mü çalsın. Bu olayları düdük çalarak mı engellesin'' diye konuştu.

CHP'li Cevdet Selvi'nin geçmişe yönelik sözlerini de eleştiren AK Parti'li Ergün, ''Devlet tam da Taksim'de halkın can ve mal güvenliğini sağlamıştır. Sizin bu olaylarla ilgili ikircikli tutumunuz var. 2006 Danıştay saldırısında da böyleydi. Orada da olayları bizim üstümüze yıkmaya çalışmıştınız. Adnan Menderes'in idamına ilişkin tutumunuz da ikirciklidir. Bunu coşkuyla karşılayanlar var. Aslında Deniz Gezmiş olayıyla ilgili tutumunuzda da doğru olmamıştır. Deniz Gezmiş idamı hak edecek bir suç işlememiş olabilir. Ama Deniz Gezmiş milli bir kahraman da değil. Buradaki konuşmalarda neredeyse milli kahraman ilan edildi. Onun idamına parmak kaldıranı siz Cumhurbaşkanı seçtiniz. Gazeteci İlhan Selçuk da sabaha karşı evinden alınmayı hak etmemiş olabilir. Ama Gazeteci İlhan Selçuk sütten çıkmış ak kaşık mı? Bu yaşında darbeciliğe fikir finansmanı sağlamanın neresi ak kaşıktır.''

SIRA KAPAKLARINA VURARAK TEPKİ GÖSTERDİLER-

AK Parti'li Nihat Ergün'ün bu sözlerine CHP'li milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak tepki gösterirken, AK Parti'li milletvekilleri ise Ergün'ü alkışladı.

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü'nün, ''Burada olmayanlara saldırıyorsun'' diye laf atması üzerine Ergün, söylediklerinin burada olmayanlarla ilgili olmadığını ileri sürdü.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Cevdet Selvi de 1996 yılındaki 1 Mayıs olaylarıyla, bu yıl yaşananların karıştırılmaması gerektiğini ileri sürdü.

Selvi, ''O günkü olaylarla ilgili Vali görevden alındı. Şimdiki Valiyi Başbakan teşvik edip savunduğu için yerinde kalıyor'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da güncel tartışmaların, tarihin derinliklerine girilip, sulandırılmaması gerektiğini belirterek, ''Sayın Ergün'ün doğum tarihine baktım, 1962. Menderes idam edildiğinde siz dünyaya yeni gelmiştiniz ve 1 yaşındaydınız. Şimdi tarih bilir ki Aydın Menderes bilir ki Menderes'in idamını önlemek için CHP'nin Genel Başkanı İsmet İnönü kapı kapı dolaşmış, son ana kadar bu idamı engellemeye çalışmıştır'' dedi.

CHP'li Anadol'un bu sözlerine AK Parti'li milletvekilleri tepki gösterirken, Kemal Anadol da ''Bu gürültü tutanaklara geçsin. Bugün tarihi gerçeklerden haberi olmayan topluluğa hitap ettiğim için üzgünüm. CHP, ne Adnan Menderes'in ne Deniz Gezmiş'in hiçbir siyasi idamın yanında olmamıştır. Bizden 1960'ların hesabını soruyor. Biz sorduğumuz zaman lütfen, 'Biz gömlek değiştirdik' mazeretine kapılıp kıvırtmayın'' diye konuştu.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise AK Parti'li Ergün'ün, Deniz Gezmiş ile ilgili sözlerine tepki göstererek, Deniz Gezmiş'in bir devrimci olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious