Meclis'te Hasankeyf tartışması

Meclis'te Hasankeyf tartışması.18582
  • Giriş : 03.07.2008 / 21:14:00

Bakan Güler, DTP Şırnak Milletvekili Kaplan'ın Ilısu Barajı altında kalacak Hasankeyf ile ilgili sözlerine tepki göstererek, DTP'lilere, ''Biz Hasankeyf'i kurtarmak istiyoruz. Hasankeyf asırlardır orada. Siz neredeydiniz?'' diye sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulunda, Elektrik Piyasası Kanununda değişiklik yapılmasını öngören tasarının tümü üzerinde söz alan DTP'li Kaplan, Hasankeyf'in sular altında kalmasını istemediklerini belirterek, ''Hasankeyf, bu ülkenin onurudur, sembolüdür'' değerlendirmesinde bulundu.

Bunun üzerine söz alan Bakan Güler, Ilısu Barajının, kamuoyunda çok yanlış ele alındığını söyledi. Ilısu'ya yalnızca baraj olarak bakmadıklarını dile getiren Güler, şöyle konuştu:

''Biz aynı zamanda Hasankeyf'i kurtarmak istiyoruz. Hasankeyf asırlardır orada. Siz neredeydiniz? Hasankeyf yüzyıllardır oradaydı, ihmalden dolayı giderek harabe haline dönmüştü. Ne zaman biz 'Ilısu Barajını yapacağız' dediysek, orada bir hareket başladı. Şimdiye kadar orada taş üstüne taş konmamış. Şu anda oraya sahip çıkan biziz. Türk milleti olarak kültürüne sahip çıkan, milli değerlerine sahip çıkan bir milletiz. O bölgenin hassasiyetlerini, zenginliklerine, tarihi dokusuna saygı duyan bir yapımız var. Orayı ODTÜ'nün mimarlarıyla yeniden diriltiyoruz. Oranın bütün taşları işaretlenerek, aslına uygun bir şekilde taşınacak. Bu teknik çok yaygın olarak kullanılıyor. Orayı işi bilen uzmanlara bırakalım. Hasankeyf bizim ülkemizin bir parçası. Ülkemizin tarihini yok etmeyiz. Oraya su götürüyoruz, iklimi değişecek, orada 180 kilometrelik uzunluğunda bir göl olacak. Oranın kalkınmasını istemiyor musunuz? Yerdeki taşın dahi hakkını düşünen insanlarız. O bölge de bizim bölgemiz.''

Barajın inşa edilmesiyle birlikte bölgenin turistik ve kültürel olarak kalkınacağını, ikliminin değişeceğini anlatan Güler, ''Hasankeyf'i taşıyacağız. Bunun için paramız da var, bilgimiz de var, yüreğimiz de var'' diye konuştu.

Bakan Güler, elektriğe yapılan zamma ilişkin eleştirilere de yanıt vererek, ''Aslında ben zammı sevmeyen bir bakanım. Elektriğe yapılan son zamma rağmen Türkiye, Avrupa'nın doğalgaz ve elektrikte en ucuzları arasında'' dedi.

Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar, çalışma süresinin dolduğunu belirterek, 8 Temmuz Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious