Meclis’te her ay böcek aranacak

  • Giriş : 25.04.2006 / 00:00:00

Meclis Başkanlığı, milletvekillerine yönelik istihbarat ve telefon dinlemeye karşı kırmızı alarma geçti. 'Böcek' adı verilen telekulak cihazlarını tespit için Meclis'teki oda ve salonlar her ay didik didik aranacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dinlemede kullanılan ve ‘böcek’ adı verilen cihazlara karşı Meclis her ay taramadan geçirilecek. Meclis başkanının odaları, Başkanlık Divanı ve Genel Kurul salonları ile istenildiği takdirde milletvekili odaları koruma müdürünün başında bulunduğu ekip tarafından didik didik aranacak. Ayrıca son günlerde artan terör olayları göz önüne alınarak Parlamento’daki güvenlik tedbirleri artırılacak. Bu çerçevede giriş çıkışlar sıkı kontrol altında gerçekleşecek. Her türlü posta ve kargo malzemesi x-ray cihazından geçirilecek. Daha önce Meclis önünde eylem yapanlar ‘ziyaretçi’ olarak kampüse sokulmayacak.

İçtüzük’te önemli değişiklikler içeren taslağı daha önce partilerin onayına sunan TBMM Başkanı Bülent Arınç, Güvenlik Yönetmeliği’ni de uzun bir aradan sonra güncelledi. Meclis Güvenlik Koordinasyon Kurulu tarafından hazırlanan 56 maddelik taslak, dünkü Meclis Başkanlık Divanı’nda oybirliğiyle kabul edildi. 1988 yılında yürürlüğe giren ve en son 28 Mayıs 1992’de elden geçirilen yönetmelikte istihbarat ve telefon dinlemeye karşı ciddi önlemler alınıyor. Bu çerçevede, milletvekili odaları veya Meclis’in diğer hassas yerlerine yerleştirilmesi muhtemel dinleme cihazlarına karşı her ay ayrıntılı teknik inceleme yapılacak. Yönetmeliğin ilgili maddesi şöyle: “Koruma Müdürlüğü’nün koordinasyonunda, TBMM başkanının odaları, TBMM Başkanlık Divanı toplantı salonu, Genel Kurul salonu ile gerek görülecek diğer yerlerin ayda birden az olmamak üzere belirsiz zamanlarda ve heyet huzurunda teknik aramaları yaptırılır. Gizlilik dereceli yerlere konulacak ve hariçten getirilen her türlü malzeme ve eşya, teknik kontrolden geçirildikten sonra yerine konulur veya kullanılır.”

Meclis’e posta ve kargo ile gönderilebilecek patlayıcı paket, mektup ve benzeri maddelere karşı güvenlik tedbirleri artırılacak. Bombalı mektupların 50 gramdan daha ağır olacağına dikkat çekilirken, kuşkulu malzemenin mutlaka incelenmesi gerektiği üzerinde duruldu. Yeni düzenlemede koruyucu güvenlik eğitimine de ağırlık veriliyor. TBMM personeli bu konuda eğitime tabi tutacak. Sabotaj ve yıkıcı faaliyetlerin zararlarından korunabilmek için tüm görevliler güvenlik konusunda bilgilendirilecek. Tüm personel istihbarata karşı koyma ve sabotaj faaliyetine karşı bilinçlendirilecek. Genel Kurul’a dinleyici olarak gelen ziyaretçilerin üzerindeki cep telefonu, el feneri, çakmak ve benzeri aletler de bundan böyle emanete alınacak ve dinleyici localarına bu maddelerle girişleri yasaklanacak.

Yeni yönetmeliğe göre Meclis’te herhangi bir şekilde eylem yapmış kişilere ise TBMM’nin kapısı kapatılıyor. ‘Kapılardan giriş ve çıkışlar ile ilgili genel hükümler’ bölümüne “Satıcılar, dilenciler, akıl hastaları, sarhoşlar, uyuşturucu bağımlısı olanlar ile TBMM’de daha önce eylem yapanlar kampüs içerisine alınmazlar.” ibaresi eklendi. Eski uygulamada, giriş yapan araçlarda özel giriş kartı bulunması gerekiyordu. Bu kapsamda, personel, parlamento muhabiri giriş kartı ve geçici giriş kartları düzenleniyordu. Resmi ve özel araçlardan bazılarına da kampüse girerken geçici giriş kartı veriliyordu. Ancak üzerinde reklam ve propaganda yazıları olan araçlar artık Meclis’e alınmayacak. Bu alandaki yeni düzenleme şöyle: “Üzerinde ve içerisinde siyasi parti, spor kulübü veya herhangi bir kuruluşun tanıtım ve propagandasına yol açacak yazılı-basılı-monteli-sabit-seyyar afiş pankart ve flama bulunan tüm resmi ve özel araçlar ile bunları yanında bulunduran kişiler TBMM kampüsüne alınmazlar.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious