Meclis'te kadın vekil sayısı arttı! Kadın vekiller iddialı

Meclis'te kadın vekil sayısı arttı! Kadın vekiller iddialı.17623
  • Giriş : 25.07.2007 / 11:05:00

Konya, 72 yıl aradan sonra bir kadın vekil çıkarırken Van ise tarihinin ilk kadın vekillini çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seçilen 50 kadın vekil ise Meclis’in erkek rengini değiştirecekleri konusunda iddialı

Bir çok rekorun yaşandığı 22 Temmuz seçimleri kadın vekil sayısında da rekor kırdı. Meclis’e giden 50 kadından 7’si Günoyduğu illerinden seçildi. seçim Van ve Konya için de tarihi bir anlam taşıdı. Konya kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ardından 1935’de Balkan göçmeni bir kadın milletvekili çıkarmasından 72 yıl sonra yine bir kadın Meclis’e gönderdi. Van ise tarihinin ilk kadın vekillerini çıkardı.

AK Parti’den Konya milletvekili seçilen Ayşe Türkmenoğlu (42), 1935’ten bu yana Konya’dan sadece 1 kadın milletvekili seçilebildiğini hatırlatarak ‘72 yıl aradan sonra Konya’dan kadın milletvekilinin çıkması sevindirici, ama bu buruk bir sevinç. Çünkü kadınları temsil edebilecek yeterlilikte yüzlerce kadın olmasına rağmen 72 yıl Konya’dan kadın milletvekili çıkmamış’ dedi. Konya’da seçim çalışmaları sırasında seçmenlerin kendisine büyük ilgi gösterdiğini belirten Türkmenoğlu, ‘Okuyan kız çocukları ve genç öğrencilere de rol model olduğumu gördüm’ diye konuştu.

VAN TARİHİNDE BİR İLK

AK Partili Gülşen Orhan (37) ile bağımsız Fatma Kurtulan, aynı zamanda Van’ın ilk kadın milletvekilleri olma sıfatıyla Meclis’te yer alacak. AK Partili Orhan, ‘Hep kadınlara yararlı olacak bir iş yapmak istedim. Benim için halkıma ve kadınlara yararlı olabilecek daha güzel bir fırsat olamazdı’ dedi. Gülşen Orhan, sözlerini şöyle tamamladı:

15 KADINA ÖRNEK OLDU

‘Ben liseden mezun olduktan 17 yıl sonra üniversiteyi kazandığımda halen Bahçesaray’da okuyup da üniversiteyi kazanan kızımız yoktu. Benim üniversiteyi kazanmamla birlikte eğitimini yarıda bırakan ya da evlenen 15 kadın, dışarıdan ortaokul ve lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversiteye girdi. Onlara iyi bir örnek olduğumu düşünüyorum.’

Bağımsız Kurtulan ise kadın iradesinin Meclis’e taşınmasının, ülkenin her yerinde yaşayan kadınlar adına olumlu bir gelişme olduğunu kaydetti. Siyaseti zenginleştirmeyi hedeflediklerine işaret eden Kurtulan, şöyle dedi: ‘Erkek rengi olan Meclisimizde, kadınların haklarını savunacak bir yelpaze oluşturmak istiyoruz.’

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious