Meclis'te Mersin-Karaman tartışması

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Mersin'in Mut ilçesinin Karaman'a bağlanması yönünde verdiği kanun teklifini savundu. Mut halkının da bu teklife sıcak baktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kanun teklifiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Mevlüt Akgün, Mut'un Karaman'a çok yakın bir ilçe olduğunu belirterek, fiziki yakınlığın yanında sosyal ve ekonomik yönden de Mut'un Karaman'a daha yakın olduğunu kaydetti. Mut'taki hastaların tedavi için genelde Karaman'a geldiğini, çiftçinin yetiştirdiği ürününü Karaman'da sattığını anlatan Mevlüt Akgün, ekonomik ve sosyal bağlantılar nedeniyle Karaman'a bağlanma yönünde Mut ilçesinden çok sayıda talep geldiğini söyledi.

Mut Esnaf Odası'nın Karaman'a bağlanma yönünde aldığı bir karar bulunduğunu, 10 köyünde yine Karaman'a bağlanmak için karar aldığını dile getiren Akgün, bütün bu talepleri dikkate alarak TBMM Başkanlığı'na bir kanun teklifi verdiğini ifade etti. Kanun teklifini Karaman, Mut ve Mersin kamuoyuna duyuyarak destek istediğini anlatan Mevlüt Akgün, Mut halkından olumsuz bir eleştiri almadıklarını ancak Mersin milletvekillerinin bu konuda alınganlık gösterdiğini söyledi.

Mersin milletvekillerinin, "Neden bize haber vermeden bu kanun teklifini verdin. Mut'u vermeyiz" şeklinde kendisine tepki gösterdiklerini ifade eden Mevlüt Akgün, bunun bir tartışma şeklinde değil, şakalaşma şeklinde olduğunu vurguladı. Kendisinin de bu şakalaşma esnasında "Biz dönürüz, kızınızı istiyoruz. Çeyiz falan istemiyoruz, sadace köyleriyle birlikte Karaman'a bağlayın" dediğini aktaran Mevlüt Akgün, bunun üzerine Mersin milletverillerinin, "Biz de Karaman'ın bir ilçesinin Mersin'e bağlanması isteriz. Hatta Karaman'ın ilçe olması için kanun teklifi veririz" dediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious