Meclis'te nükleer tartışma

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

Dünyada 443 nükleer santral olduğunu, 31'inin yapımının sürdüğünü belirterek, ''Paris'in göbeğinde bile var. Türkiye söz konusu olunca engellemeye kalktılar'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi üzerinde AK Parti grubu adına ilk sözü alan Sinop Milletvekili Mustafa Öztürk, bu yıl sonunda maden ihracatının 2 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi. Öztürk, enerji maliyetlerinin düşürülmesinin, hükümetin önemli hedeflerinden biri olduğunu dile getirdi.

Elektrik fiyatlarına 4 yıl boyunca zam yapılmadığını anımsatan Öztürk, bu dönemde sanayide yüzde 6,5 ve konutlarda yüzde 1,5 oranında indirime gidildiğine işaret etti. Öztürk, elektrikteki kayıp kaçak oranlarını da yüzde 22'den yüzde 17'lere düşürdüklerini vurguladı. AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız da enerjinin, modern toplumun en önemli ihtiyaçlarından olduğuna dikkati çekti.

İktidarlarından önceki dönemde, kalıcı ve entegre bir enerji politikasından söz etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Karayağız, bu alanda yapılan kanuni düzenlemeleri sıraladı. Daha önce uygulanan yanlış politikaların, Türkiye'yi enerjide daha fazla dışa bağımlı hale getirdiğini belirten Karayağız, altın konusunda yapılan spekülasyonların da şimdi nükleer santral için tekrarlandığını söyledi.

Karayağız, ''Ayrıca altında oynanan oyunları ortaya koyan Necip Hablemitoğlu'nu da saygıyla anıyorum'' dedi. Dünyada 443 nükleer santral kurulduğunu, 31'inin yapım ve inşaatının sürdüğünü ifade eden Karayağız, ''Paris'in göbeğinde bile var, Türkiye söz konusu olunca yine engellemeye kalktılar'' diye konuştu.

-''CARİ AÇIĞA EŞDEĞER''-

AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır da Türkiye'nin yüzde 72 bor rezerviyle, dünyada ilk sırada yer aldığını, Türkiye'yi yüzde 13 ile ABD'nin izlediğini ifade etti. Çakır, ancak Türkiye'deki tüketimin, dünya tüketiminin yüzde 2'sini geçmediğini dile getirdi. Borun, iddia edildiği gibi yüz milyarlarca dolar pazar payına sahip olmadığına dikkati çeken Çakır, 1.2 milyar dolar pazar payının yüzde 40'dan fazlasının ABD, yüzde 40'dan biraz azının ise Türkiye'ye ait olduğunu kaydetti.

Çakır, Türkiye'nin borda uç ürünler imal ederek, pazar payını yükseltmesi gerektiğini vurguladı. AK Parti Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu da petrol ve doğalgaz için 29 milyar dolar döviz çıkışı olduğunu ifade etti. Cari açığa eşdeğer olan enerjideki dışa bağımlılıktan, Türkiye'nin yerli kaynaklarına yönelerek kurtulunabileceğini kaydetti.

-''DERİN UYKULARA DALINDI''-

Anavatan Partisi grubu adına söz alan Malatya Milletvekili Miraç Akdoğan, enerjide vizyon eksikliği bulunduğunu ifade ederek, bu konuda, ''yüzyıllık uykudan uyanmak yerine, daha derin uykulara dalındığını'' ileri sürdü. Enerji sektörünün rekabete dayalı olarak yeniden yapılandırılması gerektiğini ifade eden Akdoğan, AK Parti döneminde enerji alanında yapılan çok fazla bir şey bulunmadığını kaydetti.

Akdoğan, ''hükümetin, geçmiş dönemlerin mirasını yediğini'' savundu. Akdoğan, enerjide dışa bağımlılığı önleyecek politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, enerji alanındaki sorunun, ''edebiyatla, kürsülerden nutuk atmakla, efelenmekle çözülemeyeceğini'' söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious