Meclis'te OYAK kavgası!

Meclis'te OYAK kavgası!.22073
  • Giriş : 21.11.2007 / 17:13:00

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, OYAK nedeniyle milletvekillerinin kavgasına neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Özelleştirmeyi eleştirirken Axa OYAK'ı örnek gösteren DTP'li Hasip Kaplan ile kendisine müdahale eden bazı CHP ve AK Parti milletvekilleri arasında sözlü kavga çıktı. CHP'li Esfender Korkmaz, AK Parti'li Halil Aydoğan ve AK Parti'li İbrahim İbrahim Hasgür ile sözlü tartışmaya giren Kaplan, "AK Parti ve CHP'den icazet mi alacağım, başka partilerden nasıl konuşacağımı mı öğreneceğim. Yazıklar olsun" diyerek komisyonu terk etti. 

 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, OYAK nedeniyle milletvekillerinin kavgasına neden oldu. Özelleştirmeyi eleştirirken Axa OYAK'ı örnek gösteren DTP'li Hasip Kaplan ile kendisine müdahale eden bazı CHP ve AKP milletvekilleri arasında sözlü kavga çıktı.
CHP'li Esfender Korkmaz, AKP'li Halil Aydoğan ve AKP'li İbrahim İbrahim Hasgür ile sözlü tartışmaya giren Kaplan, "AKP ve CHP'den icazet mi alacağım, başka partilerden nasıl konuşacağımı mı öğreneceğim. Yazıklar olsun" diyerek komisyonu terk etti.


TBMM Plan ve Büçe Komisyonu'nda Maliye Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında kavga çıktı. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, konuşması sırasında, "sınır ötesi tamtamları" arasında çeşitli zamlar yapılmasını eleştirdi. Özelleştirmeleri de eleştiren Kaplan, Halkbank için, "Axa OYAK'ın durumuna düşer" ifadesini kullandı.


Bunun üzerine usulen söz alan CHP İstanbul Milletvekili Esfender Korkmaz, Kaplan'a Axa OYAK ile ilgili sözü nedeniyle tepki gösterdi. Kaplan'ı her fırsatta orduya hakaret etmekle suçlayan Korkmaz, "Ordunun hükmü şahsiyetine karşı tacizdir, şiddetle kınıyorum" dedi. AKP Afyon milletvekili Halil Aydoğan da usulen söz alarak Kaplan'ı "Kelimelerin arasına birşeyler sıkıştırıyorsunuz. Zamla sınır ötesinin ne alakası var" dedi. Kaplan, buna karşılık, "Sınır ötesine karşı çıkacak, savaşa karşı barışı savunacak ve bunu açıkyüreklilikle söyleyecek bir insanım" dedi.


-SUSTURAMAZSINIZ TARTIŞMASI-


Kaplan, bugüne kadar sürekli susturulmak istendiğini ifade ederek, "AKP'den, CHP'den icazet mi alacağım? Başka partilerden nasıl konuşacağımı mı öğreneceğim? Beni susturamazsınız, demokrasi var. Fikirlere tahammül etmeyi öğreneceksiniz. Yazıklar olsun" diyerek ayağa fırladı ve bağırmaya başladı. Kaplan ile CHP'li Korkmaz karşılıklı olarak birbirlerine bağırırken, AKP'li Hasgür de kavgaya katıldı. Korkmaz, Kaplan'a, "Orduya hakaret ediyorsun" diye bağırırken, Kaplan da, "Bir daha beni susturmaya kalkmayın burda. Hiçbir arkadaşımın burda bana saygısızlık yapma hakkı yok. Böyle şey olur mu" dedi. AKP'li Hasgür ise, "Sen Türk Milleti'ne hakaret ediyorsun" diye bağırdı. Kaplan bunun üzerine, "Bana hakaret ediliyor. Ben kimseye hakaret etmiyorum. Hakları olan, eşit bir yurttaşım" yanıtını verdi. Hasgür, "Diliniz varıyorsa PKK'ya karşıyız, deyin" çıkışında bulundu. Komisyonda başından bu yana hep susturulmaya çalışıldığını ifade eden Kaplan, "Alışmışsınız geçmiş dönemde, light muhalefet vardı. Havada bulut, ördek, diyorsunuz" diye konuştu.
Komisyon Başkanı Sait Açba, tartışmayı sakinleştirmeye çalışırken, ülke bütünlüğünü tehdit eden bazı konuşmaların arkasında olunamayacağını söyledi


-KAPLAN: YETER ARTIK-


CHP'li Korkmaz'ın yüksek sesle müdahalesinin sürmesi üzerine sesini daha da yükselten Kaplan, "Ordunun darbesini mi savunuyorsun, 12 Eylül'ü mü savunuyorsun, askeri mi savunuyorsun?" dedi. Korkmaz, orduyu savunduğunu ifade ederken, Kaplan, "Yeter artık, bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı var. Buyrun kardeşim devam et. Ama darbeleri savunamazsınız.
Biraz saygılı olun" dedi. Korkmaz, "Ordunun sattığı, diyemezsin. Orduyla alakası yok bilerek söylüyorsun" diye bağırdı.
Bunun üzerine Komisyon Başkanı Açba 10 dakika ara vereceklerini söyledi. Ancak tartışma devam etti. Kaplan, "Bu ülke darbelerle mi demokrasiyi görecek, siyasetin iradesi artık özgür olmalı" derken, CHP'li Korkmaz, "Darbe ile bugünkü ordunun ne ilgisi var, her konuşması Ordu ya" diye bağırdı.

 
Kaplan, "Ben çıkayım, siz rahat çalışırsınız. Bağışlayın değerli üyeler, teşekkür ederim" diyerek komisyondan çıkmaya yöneldi. CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi başta olmak üzere birkaç milletvekili Kaplan'ın komisyonda kalmasını istediler ancak Kaplan salonu terketti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious