Meclis'te pek çok siyasetçi çocuğu ve akraba siyasiler var

  • Giriş : 04.08.2007 / 15:10:00

22 temmuz seçimleri, Türk siyasetinin babadan oğula milletvekilliği ile 'akraba meclisi' görünümünü değiştirmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pek çok eski siyasinin çocuklarının yanı sıra akraba siyasiler de Meclis'e girdi. Yeni dönemde Meclis'te enişteler ve kayınçolar aynı çatı altında milletvekili olarak görev yapacak.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün kız kardeşi Hatice Tekelioğlu'nun eşi Mehmet Tekelioğlu 22. dönemde olduğu gibi AK Parti İzmir Milletvekili olarak kayınçosu Gül ile birlikte aynı partide yine görev yapacak. MHP sıralarında da enişte ve kayınço vekiller bulunuyor.

Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş Ankara milletvekili; kızkardeşi Selcen Homriş'le evli eniştesi Hamit Homriş de MHP Bursa milletvekili olarak Meclis'e girdi. Meclis'e bağımsız seçilerek giren BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile kayınbiraderi AKP'li eski Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil Genel Kurul'da görev yapacaklar.

BÖLÜKBAŞI'NIN OĞLU MHP'DE

Bakanlar Kurulu'nda yer alan iki dünür Çevre Bakanı Osman Pepe ile Enerji Bakanı Hilmi Güler de tekrar Meclis'e gelerek birlikte çalışma fırsatı bulacaklar. Eski Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin Genel Başkanı Osman Bölükbaşı'nın diplomat oğlu Deniz Bölükbaşı ile eski başbakanlardan Ferit Melen'in oğlu Mithat Melen MHP'den seçildi.

Eski bakan ve DYP'li Ali Rıza Septioğlu'nun oğlu Faruk Septioğlu da AK Parti'den Elazığ Milletvekili. Eski bakan Sadettin Bilgiç'in oğlu Süreyya Sadi Bilgiç de yine AK Parti'den görev yapacak. CHP de, eski bakanlardan İlhan Öztrak'ın oğlu ve Hazine eski Müşteşarı Faik Öztrak'ı Tekirdağ Milletvekili olarak Meclis'e taşıdı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious