Meclis'te tarihi gün!

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin 11. cumhuru için ilk tur oylama bugün yapılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milletvekilleri, anayasal görevlerini yerine getirerek 11. cumhurbaşkanını seçmek için oy kullanacak. AK Parti'nin hedefi ilk turda 367 sayısına ulaşmak. CHP ise konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımayı planlıyor. Anavatan ile bağımsız vekillerin tavrı, sonucu belirleyecek

Türk demokrasisi bugün tarihî bir sınav verecek

Demokrasinin kalbi olan TBMM, yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün 15.00'te toplanıyor. Köşk seçimlerinin bugüne kadar hep tartışmalı geçtiğini belirten milletvekilleri, Meclis'in antidemokratik girişimlere prim vermeyeceğini vurguladı. AK Parti'nin adayı olan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün seçilebilmesi için bugünkü oylamada 367 oya ihtiyaç var. Bu rakama ulaşılamayacağını düşünen CHP, seçimi Anayasa Mahkemesi'ne taşımaya hazırlanıyor. Anamuhalefetin katılmayacağı oylamada gözler Anavatan, DYP ve bağımsızlarda olacak. Ülkü Güney, Fuat Geçen, Göksal Küçükali, Memduh Hacıoğlu ve Anavatanlı Miraç Akdoğan'ın Genel Kurul'a gelerek Gül'e destek vereceği öğrenildi. Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk ile Genç Parti temsilcisi Emin Şirin'in yanı sıra bağımsız vekiller Zülfü Livaneli, Ersoy Bulut, Hakkı Akalın ve Mustafa Sayar ise oylamaya katılmayacak.

Meclis'teki turlar öncesi Ankara'da kritik gelişmeler yaşandı. Önce CHP milletvekili İnal Batu (Hatay), ardından AK Partili Hamza Albayrak'ın (Amasya) istifaları geldi. Dışişleri Bakanı Gül'ün telefonla görüşerek oylamaya katılma sözü aldığı Albayrak'ın daha sonra rapor aldığı duyuruldu. AK Parti Afyon Milletvekili İ.Hakkı Aşkar'ın da seçime iştirak etmeyebileceği öğrenildi. Meclis'teki Başbakanlık makamında gelişmeleri izleyen Abdullah Gül, AK Parti yöneticileriyle birlikte sürekli nabız yokladı. İktidar temsilcileri, muhalefet ve bağımsız milletvekilleriyle dirsek temasını gün boyu sürdürdü. Oylamanın kilit partisi haline gelen Anavatan'da ise belirsizlik devam etti. DYP ile ortak tavır belirleyeceğini söyleyen Erkan Mumcu, önceki gece 04.30'a kadar milletvekilleriyle görüşmeler yaptı. Anavatan'da grubun serbest bırakılması durumunda en az 8 kişinin oylamaya katılacağı ifade edildi. Zaman'ın sorularını cevaplayan Grup Başkan Vekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu, "Çok zor durumdayız. Arada sıkıştık kaldık." dedi.

Meclis'in bugünkü oturumuna Bülent Arınç başkanlık yapacak. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile AK Parti Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay Cumhurbaşkanı seçilebilmek için yarışacak.

Arınç, Genel Kurul'da yeterli çoğunluk (184) görürse doğrudan gizli oylamaya geçecek. Milletvekilleri, seçim bölgelerine göre kabinlere girerek oy kullanacak. Anayasa'nın 102. maddesine göre, ilk turda seçilebilmek için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 oy aranacak. Adayların bu rakama ulaşamaması durumunda ikinci tur oylama, 2 Mayıs'ta yapılacak. Bu turda da 367 aranacak. Yine Cumhurbaşkanı seçilememesi halinde, üçüncü tura geçilecek. 9 Mayıs'taki üçüncü turda, üye tam sayısının salt çoğunluğun (276) sağlanması yeterli olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi turları öncesi 367 sayısı için büyük mücadele yaşandı. Dün iki kritik istifa oldu. CHP'den Hatay Milletvekili İnal Batu, AK Parti'den de Amasya Milletvekili Hamza Albayrak istifa etti. Cumhurbaşkanı adayı Gül'ün telefonla aradığı Albayrak, oylamaya gireceğini söyledi. Ancak, daha sonra rapor alan Albayrak'ın oylamaya katılmayacağı iddia edildi. AK Parti Afyon Milletvekili İbrahim Halil Aşkar'ın da oylamaya katılmayabileceği belirtildi. Seçimin kilit partisi Anavatan'da ise sıkıntı gün boyu sürdü. Anavatan Grup Başkan Vekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu, "Çok zor durumdayız. Arada sıkıştık." dedi.

Meclis’teki son sandalye dağılımı şöyle:

AK Parti: 353

CHP: 151

ANAP: 20

DYP: 4

HYP: 1

SHP: 1

GP: 1

Bağımsız: 11

Boş sandalye: 8...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious