Meclis'te terörle mücadele düzenlemeleri

Meclis'te terörle mücadele düzenlemeleri.23477
  • Giriş : 18.10.2008 / 08:57:00

TBMM’ye getirilecek teklifle güvenlik güçlerinin ek göstergeleri yükseltilecek, şehit çocuklarına da ayrıcalıklar getirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Kemal Yardımcı, terörle mücadele eden güvenlik güçlerine ek tazminat verilmesine ilişkin kanun teklifi hazırladı.

Motivasyon tazminatı

Kemal Yardımcı ve arkadaşlarının imzasını taşıyan ve iki maddeden oluşan kanun teklifi taslağına göre, terörle etkin bir şekilde mücadele eden güvenlik görevlilerinin ek gösterge rakamları 9 binden 15 bine çıkarılacak. Yine teröre karşı çatışmalara katılan ve mücadele eden er ve erbaşların göstergeleri de 4 bin 500'den 5 bin 500'e çıkarılacak. Böylece terörle mücadele eden güvenlik güçlerinin maaşları artırılmış olacak. Düzenlemeden hangi birliklerin yararlanacağı kanun değişikliğinin ardından Başbakanlık ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak ortak çalışmayla belirlenecek.

Ek tazminatın ne kadar verileceğine yine her yıl Başbakanlık karar verecek. Kanun teklifinin gerekçesinde teröre karşı savaşan kahramanlara verilecek ek ödeneğin moral ve motivasyonu artırmak için verildiği kaydedildi. Kanun teklifinde yapılacak bir başka düzenlemeyle şehitlerin bize emaneti olan çocuklarının üniversitede okumaları da garantiye alınacak. Şehit çocuklarının psikolojik olarak sınavlara hazırlanmakta güçlük çektiğinin belirtildiği kanun teklifinde, YÖK Kanunu'na eklenecek bir maddeyle terörle mücadele kapsamında görev yaparken şehit olanların çocuklarına devlet üniversiteleri ve vakıf üniversitelerinde yüzde 1'den az olmamak kaydıyla kontenjan ayrılacak.

YÖK yönetmelik çıkaracak

Böylece psikolojik olarak etkilendikleri için sınavlara hazırlanamayan şehit çocuklarının rahat bir şekilde üniversitede okumaları sağlanacak. Şehit çocuklarının üniversitelere sınavla mı, yoksa sınavsız mı alınacakları konusu, kanun değişikliğinin ardından YÖK tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*