Meclis'te 'yalaka' tartışması

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Anavatan Partisi Mardin Milletvekili Muharrem Doğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda AKP'lileri "yalakalık" yapmakla suçlaması tartışmalara neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Plan ve Bütçe Komisyonu'nun dün geceki oturumunda Anavatan Partisi Mardin Milletvekili Muharrem Doğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda AKP'lileri "yalakalık" yapmakla suçlaması tartışmalara neden oldu.

Kamudaki 200 bin geçici işçinin kadroya alınmasına ilişkin tasarının Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerine, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin tartışma damgasını vurdu.

Tartışma, Anavatan Partisi Mardin Milletvekili Muharrem Doğan'ın AKP'li milletvekillerine yönelik "Bu Meclis'in Cumhurbaşkanı seçeceğine inanıyor musunuz?" şeklindeki sorusuyla başlarken, Doğan'ın sözlerine AKP Bursa Milletvekili ve Komisyonun Başkan Yardımcısı Altan Karapaşaoğlu, "Bu arkadaşın söylediğine ne değer veriyorsunuz. Bırakın konuşsun" diye tepki gösterdi.

Karapaşaoğlu'nun Doğan'ı "Sen de aradan çıkıp zırt pırt konuşma" diye sert bir şekilde uyarmasının ardından ortam gerginleşirken, oturuma ara verildi. Aranın ardından Muharrem Doğan'ın, "Bu Başbakana oy verirsem, bu benim en büyük onursuzluğum olur" demesi üzerine gerginlik sürerken, Doğan'a, AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş "Yazıklar olsun sana" diye tepki gösterdi. Bu sözler üzerine ise Doğan AKP'lileri "yalakalık" yapmakla suçladı. AKP'lilerin tepkilerini sürdürmesi üzerine Doğan, "Ben tek başıma bunların hadlerini bildiririm. Ben bir yere gitmedim, burada oturuyorum" dedi.

Tartışmalar üzerine Komisyon Başkanı Sait Açba, Doğan'dan sözlerini düzeltmesini isterken, Doğan da Altan Karapaşaoğlu'nun kendisinden özür dilemesini, Karapaşaoğlu'nun özür dilemesi halinde sözlerini düzelteceğini söyledi. Daha sonra tartışma CHP'li üyelerin araya girmesiyle sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious