Meclis'te yeniden 'eşli davet' dönemi

  • Giriş : 23.09.2007 / 14:07:00

Arınç'ın eşi türbanlı olduğu için 5 yıl tüm davetler eşsiz yapılmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın eşi Münevver Arınç'ın türbanlı olması nedeniyle yaşanan sıkıntının etkisiyle beş yıl boyunca tüm davetlerini "ev sahibesi" olmaksızın düzenleyen TBMM, eski günlerine geri döndü.

1 Ekim'de TBMM'nin yeni yasama yılı açılış töreni için hazırlıklar tamamlanırken, konuklara beş yıl aradan sonra "Meclis Başkanı'nın eşi"nin de yer aldığı davetiye gönderildi. "TBMM Başkanı ve Bayan Köksal Toptan yeni yasama yılı açılış kokteylini sayın eşinizle birlikte onurlandırmanızı diler" ifadesinin yer aldığı davetiye, geçen dönem Çankaya Köşkü'nde verilen davetlere türbanlı eşlerini götüremeyen AKP milletvekilleri için de açık davet oldu.

GÜL ÇİFTİ DE GELEBİLİR

1 Ekim'de yeni yasama yılını Genel Kurul'da yapacağı konuşmayla açacak olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de türban hassasiyeti nedeniyle "ev sahibesi" olarak davetlere katılmayan eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte açılış resepsiyonuna gelebilecek. 3 Kasım 2002 seçimleriyle oluşan 22. dönem TBMM'si, Meclis Başkanlığı'na Arınç'ın seçilmesiyle birlikte ilk resepsiyonunda "türban kriziyle" karşı karşıya kalmıştı. Arınç'ın türbanlı eşi Münevver Arınç, TBMM'nin 83. kuruluş yıldönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın kutlanması için düzenlenen resepsiyona eşiyle birlikte "ev sahibesi" olarak çağrıda bulununca kriz patlak vermişti. Münevver Arınç'ın davetiyede adının yer almasıyla, kamusal alanda türbana karşı çıkan çevrelerden tepki yükselmiş, Arınç, ortamı yumuşatmak için eşinin resepsiyona katılmayacağını duyurmuştu. Ancak Münevver Arınç'ın yer almadığı resepsiyona, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, komutanlar ile CHP milletvekilleri katılmamıştı.

40 GÜN TATİL

Açılış resepsiyonunun ardından Ramazan Bayramı nedeniyle TBMM'nin 2 hafta boyunca çalışmalarına ara vermesi bekleniyor. Böylece, 5 Eylül'de tatile giren milletvekillerinin tatilleri toplam 40 güne ulaşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious