Meclis'te yoğun hafta

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Meclis, yoğun gündemle çalışacağı yeni bir haftaya giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ ve 11 milletvekilinin yasa teklifi, temel yasa olarak iki bölüm halinde ele alınacak.

Teklif, fuhuş yaptırmak amacıyla kişileri ülkeye sokan veya ülke dışına çıkaranlara, 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ve 10 bin güne kadar adli para cezası verilmesini öngörüyor. Teklife göre, Kasten yaralamanın, vücutta kemik kırılmasına veya çıkığına neden olunması halinde verilecek 3 yıla kadar ceza, kırık veya çıkığın hayati fonksiyonlardaki etkisine göre yarı oranında artırılacak. Taksirle yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbi müdahaleyle giderilecek ölçüde hafif olması halinde, soruşturulması ve kovuşturulması, şikayete bağlı olacak. Suçun bilinçli taksirle işlenmesi halinde şikayet aranmayacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarında, kişinin tedavi olmayı kabul etmesi ve ''denetimli serbestlik tedbirinin'' gereklerine uygun davranması halinde,kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurma suçlarından, hakkında ceza verilmemesini içeren teklif, TCK'nın etkin pişmanlık hükmünün, örgütlü suçlarda birden fazla uygulanmamasını öngörüyor.
Teklif ayrıca, kanuni temsilcisinin bilgisi ve rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeden yanında tutan kişinin, şikayet üzerine 3 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını; başkasına ait banka ve kredi kartlarını hukuka aykırı kullanarak haksız menfaat elde edenlerin, mal varlığına karşı işlenen suçlara ilişkin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanabilmesini de içeriyor.
Bu teklifin yasalaşması halinde, toprak koruma ile 15 yeni üniversiteye MEB'in belirleyeceği 4 rektör adayının YÖK tarafından 2'ye indirilerek, Cumhurbaşkanına sunulmasını içeren yasa tekliflerinin de Genel Kurulda görüşülmesi planlanıyor.

Genel Kurul, bu hafta gece mesaisi yapacak. Genel Kurul 14 Kasım Salı günü 15.00-23.00, 15 Kasım Çarşamba günü 14.00-23, 16 Kasım Perşembe günü ise 14.00-21.00 saatleri arasında çalışacak.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2007 yılı bütçe görüşmelerine bu hafta da devam ediliyor.
Komisyonda yarın TBMM, RTÜK, Sayıştay ve Cumhurbaşkanlığı, 14 Kasım Salı günü Dışişleri Bakanlığı, 15 Kasım Çarşamba günü Kültür ve Turizm Bakanlığı, 16 Kasım Perşembe ve 17 Kasım Cuma ise Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, YURTKUR, YÖK ve 68 üniversitenin bütçeleri görüşülecek.

KOMİSYONLAR

TBMM'deki diğer ihtisas komisyonları da gündemlerindeki tasarı ve teklifler üzerinde çalışacak.

Adalet Komisyonu, kaçakçılık kanununda yapılacak yasa tekliflerini görüşmek üzere yarın toplanacak.
Milli Savunma Komisyonu, Harp Akademileri Kanunu, Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile TSK Personel Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarılarını 15 Kasım Çarşamba günü görüşecek.

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Kanunu, Gecekondu Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yasa Tasarısını 15 Kasım Çarşamba günü, Fikir ve Sanat Eserleri, Seyahat Acentaları Birliği ile Turizmi Teşvik kanunları ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısını ise 16 Kasım Perşembe günü ele alacak.

KİT Komisyonu; 14 Kasım Salı günü Milli Piyango, 15 Kasım Çarşamba günü Türkiye İş Kurumu ile İşsizlik Fonunun 2004 yılı hesaplarını inceleyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious