Meclis'ten Orhan Pamuk'a destek

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Meclis, Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Orhan Pamuk'a destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Partili Faruk Bayrak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Büyük Ödülü'nün Orhan Pamuk'a verilmesini önerirken, CHP'li İsmail Özay, Pamuk'un Nobel almasına sevindiğini ve bu başarısından ötürü Pamuk'u kıskandığını ifade etti.

TBMM Genel Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Gümrük Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, İhracatı Geliştirme Etüt Merkezi'nin 2007 yılı bütçelerini görüşüyor. Görüşmelerde söz alan CHP Çanakkale Milletvekili İsmail Özay, bütçeden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na 809 milyon YTL kaynak ayrıldığını ifade ederek, ''Bu bütçe, kültürsüz bir bütçedir'' dedi.

Yazar Orhan Pamuk'un Nobel Ödülü almasına, kıskanarak sevinildiğini dile getiren Özay, "Bazılarının hala geçmişten gelen travmaları var. Bu insanlara göre, başarı elde eden insanların düşünceleri, resmi ideolojiyle örtüşmelidir. Bu, Namık Kemal, Necip Fazıl ve Nazım için de geçerliydi. Onlara öldükten sonra değer verildi" diye konuştu. İsmail Özay, hiç olmazsa Orhan Pamuk için bu travmanın yaşanmamasını isteyerek, "Devlet, Pamuk'un başarısına ortak olmayı öğrenmelidir'' diye konuştu. Özay, Nazım Hikmet'in mezanının da Türkiye'ye getirilmesini talep etti.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Bayrak, Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük ödülünün, Orhan Pamuk'a verilmesini önerdi. Bayrak, Orhan Pamuk'un, Türkiye'nin sanat ve edebiyat alanındaki başarılarında önemli kilometre taşlarından biri olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Pamuk'u ilk tebrik edenler arasında yer aldığını ifade etti. Pamuk'un aldığı ödülden sonra Türkiye'nin bir adım atması gerektiğini vurgulayan Faruk Bayrak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın her yıl verdiği büyük ödülün, Orhan Pamuk'a verilebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious