Med-Air şirketinin iddiaları yalan çıktı

Med-Air şirketinin iddiaları yalan çıktı.12821
  • Giriş : 31.03.2009 / 04:55:00
  • Güncelleme : 30.03.2009 / 23:46:25

Otopsi sonucu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ilk bulgularına göre kazada büyük ihmal!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kahramanmaraş'ta düşen helikopterde bulunan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 4 kişinin otopsi sonucu ile Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün kazaya ilişkin ilk bulguları, helikopterdeki beş kişinin çarpma anında yaşamını yitirdiğini ortaya koydu. Göksun ilçesi yakınlarında düşen helikopterde bulunan Yazıcıoğlu ve 4 kişiye yapılan otopsi sonucuna göre, helikopter düşük görüş mesafesinde dağa çarpıp parçalandı. Yazıcıoğlu ve yanındaki 4 kişi çarpma sırasında yaşamını yitirdi. Enkazın bulunduğu yere 5 metre uzaklıkta bulunan Muhsin Yazıcıoğlu'nun kaburgaları ve bacaklarının kırıldığı, akciğerlerinde kanama olduğu ve karın zarının yırtıldığı öğrenildi.

Yazıcıoğlu ve 4 kişinin otopsisini Adana'dan giden 2 profesör, 1 doçent ve bir adli tıp uzmanı yaptı. Ölenlerin vücudunda çok sayıda kırık ve iç organlarında zedelenme olduğu, ölümlerin donmadan kaynaklanmadığı belirtildi. Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi, TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, "Oranın şartlarını ve enkazı gördükten sonra, Sikorsky helikopterlerin bile ulaşmakta güçlük çektiği noktada sabotaj ya da başka iddialarla ilgili hiçbir kuşkum kalmadı. Donarak ölmediklerine eminim. Cesetler farklı yerlere dağılmış" dedi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün helikopter kazasına ilişkin ilk bulguları ise şöyle: n Helikopter, 1000 ile bin 500 feette (alçaktan) uçuş yapıyor. n Bölgede yoğun sis var. Sis nedeniyle görüş mesafesi sıfıra yakın. n Helikopter, sis içinden geçerken bir anda dağa çarpıyor. Helikopterin kafası içeri göçüyor. Çarpmanın etkisiyle kanatlar dağılıyor. Motor düşüyor. n Helikopter parçaları, 35-40 metre etrafa yayılıyor. n Çarpma anında yolculardan bir bölümü helikopterden dışarı fırlıyor. n Yolcuların bir bölümü, çarpma ve fırlama anında yaşamını yitirdi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise net bir şey söylemek için raporları görmek gerektiğini belirterek "Bu anlamda ek donanım ya da ek teçhizat gerekiyorsa onun da adımları atılır" dedi.

ELT CİHAZI NEDEN ÇALIŞMADI?

Helikopterde, acil durumlarda yer ya da konum belirlemeye yarayan, çarpma ya da sert inişle harekete geçip sinyal gönderen ELT cihazı vardı. Ancak, bu cihaz sinyal göndermedi. Helikopteri kiralayan Med-Air şirketi yetkililerinden ilk anda yapılan "Yumuşak iniş olabilir açıklaması" enkazın bulunmasından sonra geçerliliğini yitirdi. Şimdi üç olasılık üzerinde duruluyor:

* Cihazın bataryası dolu değildi.
* Cihazın anteninde sorun çıktı.
* Yeni frenkanslar yüklenmemişti. (Şirket 'yüklendi' diyor)
* Pilot manuel modda uçuyordu.

KAYIP MUHABİR MAĞARADA ARANIYOR

Helikopterin enkazında bulunamayan İHA muhabiri İsmail Güneş'i arama çalışmaları ise bölgedeki 15 mağarada sürüyor. İsmail'in komando olarak askerlik yaptığı sırada kaza geçirdiğini ve 36 saat dağda kaldığını söyleyen eşi Yasemin Güneş ise, sevindirici bir haber geleceğine inandığını söyledi.

ANIT MEZAR SÖZÜ

Muhsin Yazıcıoğlu'na anıt mezar yapılabilmesi için Başbakan devreye girdi. Erdoğan dün taziye ziyaretinde bulunduğu Yazıcıoğlu'nun ailesine, "Kararınızı verin. Müstakil bir kabristan isterseniz bunun için Bakanlar Kurulu kararı çıkartırız" dedi. Bu arada Erdoğan'ın helikopterinin de daha önce iki kere zorunlu iniş yaptığı öğrenildi.

DÖRT CENAZE DÜN Ankara'YA GETİRİLDİ

Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı ile BBP Belediye Meclis üyesi adayı Murat Çetinkaya'nın cenazeleri dün THY'ye ait bir uçakla Ankara'ya getirildi. Karşılamada, Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer, kızı Firuze ve Ankara'da bulunan oğlu Furkan'ın da gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi. Cenazeleri karşılayanlar arasında BBP yöneticileri, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Abdülkadir Aksu, Necati Çetinkaya, partililer ve yakınları da yer aldı. Cenazeler daha sonra Fazi Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Önce Sivas'ta toprağa verileceği söylenen Yazıcıoğlu'nun, eşinin talebiyle Ankara'da toprağa verileceği öğrenildi. Yazıcıoğlu için Karşıyaka Mezarlığı'nda özel bir bölüm ayrılacağı öğrenildi. Ayrı bir yerde anıtmezar yapılmasından da yine eşinin "İleride yanına gömülmek istiyoruz" talebiyle vazgeçildiği ifade edildi. Yazıcıoğlu için yarın TBMM'de ve Kocatepe Camisi'nde tören düzenlenecek ve cenaze Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Diğer cenazeler ise bugün Sivas'a gönderilecek.

SİVAS'TA BURUK SEÇİM

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 3 partilinin Kahramanmaraş'taki helikopter kazasında hayatını kaybetmesiyle yasa bürünen memleketi Sivas'ta yerel seçimler buruk geçti. Yazıcıoğlu'nun yaşaması halinde oy kullanacağı Hacı Mehmet Sabancı Lisesi'ndeki 2187 no'lu sandığa vatandaşlar karanfil bıraktı. BBP Sivas Belediye Başkan adayı Doğan Ürgüp'ün de oy kullandığı sandıktan ilk sırada ise BBP çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*