'Medeni toplum için insan hakları ve hukuk şart'

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, medeni bir toplum oluşturmak için güçlü bir ekonominin yanında insan hakları ve hukuk konularında çağdaşlığı yakalamak gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özok, davetli olarak katıldığı konferansta Türkiye'deki insan hakları ve hukuk alanında yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Bir ülkenin gelişmiş ve modern sayılabilmesi için ekonomisinin yanında insan hakları ve hukukununda gelişmiş olması gerektiğini ifade eden Özok, "Medeni ve çağdaş bir toplum olmanın yolu kişi başına düşen milli gelirin fazla olmasıyla olmaz. Çağdaş bir toplum olmanın yolu hukuk, insan hakları ve özgürlükler konusunda çağdaş normları yakalamış olmakla olunur. Tabi ki ekonomide önemli ama asıl olan hukuk ve insan haklarıdır. Ekonomiyle birlikte ülkede insan hakları ve hukukun gelişmiş olması gerekir. Aksi takdirde sadece ekonominin güçlü olması yetmez." şeklinde konuştu.

Türkiye'de cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte hukuk alanında olumlu gelişmeler yaşandığını kaydeden Özok, "Cumhuriyetin ilanıyla birlikte hukuk alanında çok büyük bir bir devrim yaşandı. Mecelleden medeni kanuna geçmek bile müthiş bir olay. Yüzyıllarca dine dayalı kanunun uygulandığı bir topluma çağdaş ve medeni bir kanunu sunmak ve kabul ettirmek gerçekten kolay bir şey değil. 1961 Anayasası bence şu an uymaya çalıştığımız Kopenhag kriterlerine birebir uyan bir anayasaydı. Gerek özgürlükler gerekse insan hakları konusunda önemli gelişmeler içeriyordu. Ancak 12 Eylül darbesi ve 82 Anayasası ile bu gelişmenin önüne set çekildi. 57, 58 ve 59. hükümetler bu özgürlüklerin geri kazanımı noktasında önemli ve güzel adımlar atmışlardır. Avrupa Birliği'ne kendi onurumuz ve değerlerimizle girmeliyiz. Yoksa AB olmazsa olmaz bir şey değildir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious