Medeniyetimizi ateşe borçluymuşuz

Medeniyetimizi ateşe borçluymuşuz.9378
  • Giriş : 27.10.2008 / 00:10:00
  • Güncelleme : 27.10.2008 / 00:24:39

İnsanlığın köklerine ilişkin bilgilere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu kez bulunan bilgi ateşle ilgili.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail'de yapılan yeni araştırma, insanoğlunun yaklaşık 790 bin yıl önce ateş yakabildiğini ve bu yetenek sayesinde Afrika'dan Avrupa'ya göç edebildiğini ortaya koydu.

ATEŞ YAKMAK DÖNÜM NOKTASI

İbrani Üniversitesi'nin, Ürdün nehri kıyısındaki arkeolojik bir alanda bulunan çakmak taşları üzerinde yaptığı analizler, erken medeniyetlerin ateş yakmayı öğrendikleri ve bunun bilinmeyen topraklara göç etmek için bir dönüm noktası olduğunu gösterdi.

KUZEYE GÖÇ KOLAYLAŞTI

2004 yılında bölgeyle ilgili yapılan başka bir çalışma, insanın erken çağlarda, yanmakta olan ateşi kontrol altına aldığını ortaya çıkarmıştı. Ancak yeni araştırmada, tarih öncesi insanların ateş yakmayı da bildikleri anlaşıldı. Araştırmacılar, bu bağımsızlığın insanların kuzeye göç etmelerini kolaylaştırdığı kaydetti.

AVLANMAK, SICAK VE IŞIK İÇİN

Araştırmayla ilgili konuşan arkeolog Nira Alperson-Afil, yeni verilerin, bölgede var olmuş birçok medeniyet tarafından ateşin kontrollü ve sürekli biçimde kullanıldığını ve bu toplulukların doğal ateş kaynaklarına bağımlı olmadıklarını gösterdiğini söyledi.

Alperson-Afil, eski insanların kendilerini avcı hayvanlardan korumak, sıcaklık ve ışık için ateşi kullandıklarında, insan olmayan yabancı bölgelere gidebilmek için yeterli güvenliği sağladıklarını belirtti.

Araştırma sonuçları, "Quaternary Science Reviews" dergisinde yayınlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*