Medeniyetler İttifakı, Atlanta'da başladı

Medeniyetler İttifakı, Atlanta'da başladı.14060
  • Giriş : 30.01.2009 / 20:42:00

İstanbul Center ile Amerikan Kennesaw Üniversitesinin (KSU) ortaklaşa düzenledikleri "Medeniyetler İttifakı" başlıklı konferans Atlanta'da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konferansa açılış gününde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Devlet Bakanı Mehmet Ali Aydın, BM'deki Medeniyetler Arası İttifak Projesi Başkanı ve Portekiz eski Devlet Başkanı Jorge Sampaio ile Senatör Jonny Isakson birer mesaj yolladı. Konferansa Türkiye'den AK Parti milletvekilleri Suat Kınıklıoğlu, Cüneyt Yüksel ile değişik ülkelerden onlarca öğretim görevlisi ve KSU Başkanı Daniel S. Papp, İstanbul Center Başkanı Tarık Çelik katılıyor.

Konferansın açılış konuşmasını yapan KSU Başkanı Daniel S. Papp, "Medeniyetler İttifakı Projesi"nin 2005 yılında Türkiye ile İspanya'nın önderliğinde başladığını hatırlattı. İstanbul Center Başkanı Tarık Çelik'inde konuşma yaptığı açılış programında, KSU'da bu sene öğretim yılının "Türkiye Yılı" ilan edildiğini belirterek, Birleşmiş Milletlerin (BM) konferansa verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konferansın Türkiye, ABD ve BM arasındaki "Medeniyetler arası İttifak Projesi"nin birlikte yürütüldüğünü göstermesi adına değerli olduğunu belirten Ban Ki-moon, dünya da bugün diyaloga her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Genel Sekreter'in gönderdiği mesajı BM Medeniyetlerarası İttifak Projesi Araştırmalar Müdürü Thomas Uthup okudu.

Mesajda Genel Sekreter, Medeniyetler İttifakı Projesi'nin Türkiye ile İspanya'nın eşbaşkanlığında başlatıldığını hatırlatarak, bu proje ile BM'nin kültürler arasında köprüler kurmayı amaçladığını söyledi. Genel Sekreter, "Eğer gelecek nesillerin farklılıklara saygılı bir dünya da yaşamasını istiyorsak onların diğer kültürler ile dinleri öğrenmeleri adına zihinlerini açıp keşfetmelerini sağlamak durumundayız" diye kaydetti. Ki-moon, İstanbul Center ile KSU'ya da düzenledikleri konferans için teşekkür etti.

BAKAN AYDIN: "MEDENİYETLER ARASINDA İTTİFAK KURULMASI AHLAKİ BİR GÖREV"

Konferansa video görüntüsü ile mesaj gönderen Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Ali Aydın da etkinliği düzenleyenlere teşekkür etti. Aydın, Birleşmiş Milletlerin inisiyatifinde olan projenin her geçen gün daha da öneminin arttığına vurguda bulunduğu mesajında işlerinin yoğunluğu nedeniyle katılamamaktan duyduğu üzüntüsünü aktardı. Kültürel ve medeniyetler arası diyalogun yalnızca önemli olmadığını öneminin artarak devam ettiğine olan inancını belirten Aydın, "Bu sadece günlük, sosyal hayatımızda değil aynı zaman da politik yaşamımızda da çok önem arz ediyor. Yine yalnızca ulusal politik yaşamda değil uluslar arası politik arenada da önemi giderek artmaya devam ediyor" diye konuştu.

Çok kültürlülüğün artık hayatın bir parçası haline geldiğine işaret eden Bakan Aydın, bunun neticesinde dinlerin, kültürlerin, medeniyetlerin global dünyada birbirini daha fazla etkilemeye başladığını kaydetti. Farklılığın her alanda ve seviyede barış içinde yaşanmasının sağlanması gerektiğine değinen Bakan, "Dinler, medeniyetler ve kültürler arası diyalog kurmanın birçok zorlukları söz konusu. Bu diyalogun kurulması yalnızca din adamlarının değil hepimizin ortak sorumluluğudur" dedi.

Medeniyetlerin ancak birbirinden beslenerek gelişebileceğini savunan Bakan Aydın, Aralık ayında ölen "Medeniyetler arası çatışma" tezinin sahibi Samuel Huntington'u da eleştirdi.

Medeniyetler arası ittifak kurulmasının ahlaki bir görev olduğuna işaret eden Aydın, politikacıların kültürler ve medeniyetler arası köprülerin kurulmasına ortaklaşa hizmet etmesinin önemini dile getirdi. İttifak projesinin ancak yüz yüze iletişimle dolayısıyla yumuşak güç olarak ifade edilen diplomasiyle gerçekleşebileceğini belirten Aydın, bugün 70'den fazla ülke ile 10 civarında uluslar arası kuruluşun bu projeye sahip çıktığını söyledi.

Peygamber Efendimiz'e hakaret karikatürleri ile "Fitne" filmine de göndermelerde bulunan Aydın, "Üzülerek ifade ediyorum ki hala bazı ülkeler bu proje katılmıyorlar. Katılma eylemi şüphesiz o ülkelerin kendi ulus ve hükümetlerinin inisiyatifinde olan bir şey ancak bu proje tüm farklılıkları şemsiyesi altına alacak kadar geniş" şeklinde konuştu. Tüm dünya ülkeleri ile sivil örgütleri "Medeniyetlerarası İttifak Projesi" çatısı altına davet eden Prof. Dr. Aydın, İspanya'da geçen yıl yapılan birinci Dünya Formu'nun son derece başarılı geçtiğinin altını çizdi. Aydın, "Türkiye, ikincisi bu yılın Nisan ayında İstanbul'da yapılacak Dünya Forum toplantısının tüm hazırlıklarını tamamlamak üzeredir" dedi.

Projenin BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan'ın direktifiyle Türkiye ile İspanya'nın eşbaşkanlığını üstlendiğini hatırlatan Aydın, bugünkü Genel Sekreter Ban Ki-moon'un da bunu desteklediğini vurguladı. Türkiye'nin coğrafik ve kültürel olarak dünyada eşine rastlanmaz bir şekilde Medeniyetler arası köprü olduğuna işaret eden Bakan, "Türkiye tarihiyle de, Müslüman dünyanın, Ortadoğu'nun, Asya'nın ve Avrupa'nın bir parçasıdır. Türkiye, bugün olduğu gibi geçmişte de birçok medeniyetin kurulmasına katkıda bulunmuştur" şeklinde konuştu.

Osmanlı İmparatorluğu'nun "Millet Sistemi"ne vurguda bulunan Aydın, medeniyetlerarası ittifaka bunun güzel örnek olduğunu kaydetti. Türkiye'nin tarihiyle medeniyetler arası ittifak konusunda zengin tecrübesinin oluşuna atıfta bulunan Aydın şöyle devam etti: "Türkiye, barış içinde Ortadoğu'da, Kafkasya'da, Balkanlar'da ve Avrupa'da hızla büyüyen bir ülke. Avrupa Birliği'ne tam üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye, nüfusunun çoğu Müslüman ve demokrasinin tüm unsurlarıyla yönetilen bir ülke."

Konferansa gönderdiği mesajla katılanlar arasında BM Medeniyetler ararsı İttifak Projesi Yüksek Temsilcisi ve Portekiz eski Başkanı Jorge Sampaio'da vardı. Mesajı yine Uthup okurken Sampaio, sivil haklar savunucusu Martin Luther King'in "Seslerimizi ve güçlerimizi birleştirip barış ittifakını gerçeğe dönüştürelim" dedi.

Konferansa mesaj göndererek iştirak eden Senatör Jonny Isakson'ın mesajını KSU Başkanı Papp okudu. Senatör mesajında, Türkiye'nin kültürlerin kesiştiği bir ülke olduğuna işaret ederken ABD ile Türkiye'nin ilişkisine konferansın çok olumlu katkı yapacağına olan inancını dile getirdi. KSU'yu bu yılki öğretim sezonunu "Türkiye Yılı" ilan etmesinden dolayı kutlayan Senatör, "Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi'nin bir üyesi olarak Türkiye ile var olan ilişkimiz daha da güçlenerek devam edecektir" dedi. Türkiye'nin hem tarihiyle hem de coğrafik pozisyonuyla kültürlerin kesiştiği ülke durumunda olduğuna işaret eden senatör, bu eşsiz konumun Türkiye''ye kültürler arası köprü olma görevini verdiğini söyledi.

Konferansa katılan AK Parti milletvekili Suat Kınıklıoğlu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlü mesajını ileterek, etkinliğe verdiği tam desteği deklare etti. Türkiye'nin komşularıyla yeniden entegrasyon siyasetinin Batı'ya yönelme siyasetine alternatif olmadığını aksine o istikameti tamamlayıcı nitelikte olduğunu savundu. Suriye-İsrail arasındaki barış görüşmelerine Türkiye'nin arabuluculuk yaptığını aktaran Kınıklıoğlu, bu tür gayretlerinin devam edeceği sözünü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*