Medeniyetler ittifakı, çok önemli bir girişim

  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

ABD Büyükelçisi Wilson: "Medeniyetler ittifakı, kültürler arasında diyalogun gelişmesi için çok önemli bir girişim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero ve Birleşmiş Milletler Sekreteri Annan tarafından başlatılan Medeniyetler İttifakı projesinin kültürler arasında diyalogun gelişmesi için çok önemli bir girişim olduğunu söyledi.

Bazı ziyaretlerde bulunmak ve Türk Amerikan Dostluk Derneği'nin açılışına katılmak üzere Konya'ya gelen ABD Büyükelçisi Wilson, Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu'nu ziyaret etti. Büyükelçi Wilson, makamında ziyaret ettiği Vali Osmançelebioğlu ile bir süre basına kapalı olarak görüştü. Daha sonra gazetecilere konuşan Vali Osmançelebioğlu, ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile karşılıklı olarak Konya hakkında konuştuklarını söyledi. Büyükelçi Wilson ise, Konya'da bulunmaktan ve dünkü sema gösterisine katılmaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Konya'daki ekonomik gelişmelerin çok açık bir şekilde görüldüğünü belirten Wilson, "Çevrede bulunan inşaat çalışmalarının Konya'nın ekonomik geleceğinin aydınlık olduğunun bir göstergesi. Her ülkede siyaset ve ekonomi el ele ilerlemektedir. İnsanlar ne kadar refah içinde yaşarlarsa ve yaşamlarında ekonomik gelişmeleri olumlu hissederlerse bu siyasete de yansır. Türkiye'nin ekonomideki büyümesi Türkiye'nin geleceğini olumlu yöne doğru götürüyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın ABD'ye gitmesi ve medeniyetler ittifakı görüşmeleri hakkındaki görüşleri sorulan Wilson, "Bu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero ve Birleşmiş Milletler Sekreteri Annan tarafından başlatılan bir girişim. Kültürler ve insanlar arasında diyalogun gelişmesi için çok önemli bir görüşme" yorumunu yaptı.

Daha sonra Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu ve ABD Büyükelçisi Ross Wilson birbirlerini hediye verdi. Buradan ayrılan Wilson ve beraberindeki heyet, Konya Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek ile sohbet eden Wilson, Türkiye ilişkileri geliştirilmek için il il dolaşıp yöneticilerle görüştüğünü anlattı.

Başkan Akyürek ise, Wilson'un iki ülke arasındaki ilişkilere yaptığı olumlu katkıların farkında olduklarını ifade ederek, bundan dolayı Wilson'a teşekkür etti. Akyürek, ABD Büyükelçisi'ne Hazreti Mevlana'nın Mesnevi isimli eserinin İngilizce tercümesi ile üzerinde semazen resmi bulunan bir tablo hediye etti. Wilson ise Başkan'a ABD'yi anlatan İngilizce bir kitap armağan etti. Wilson, daha sonra Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan ile görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious