Medeniyetler İttifakı Forumu tamamlandı

Medeniyetler İttifakı Forumu tamamlandı.10155
  • Giriş : 16.01.2008 / 18:44:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Madrid'de düzenlenen Medeniyetler İttifakı 1. Forumu "büyük başarı ile, hedeflerini gerçekleştirerek" tamamladıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İspanya'nın başkenti Madrid'de iki gün süren Medeniyetler İttifakı 1. Forumunun kapanışında konuşan Babacan, Medeniyetler İttifakına güvenin bu forumla birlikte daha da arttığını, üst düzeydeki katılımcıların somut katkılar sağlayan projeler sunduğunu ifade etti.

"Bu forumu büyük başarı ile, hedeflerimizi gerçekleştirerek tamamladık" diyen Babacan, birleştirici unsurların ön plana çıkarılmasında işbirliği talep edildiğini bildirdi. Babacan, "Herkes, bölücü değil, birleştirici unsurların ön plana çıkarılmasında işbirliği istiyor. Uluslararası komiteler, aşırıcılığa karşı mücadelede yapıcı olmak için birleşti. Küresel güvenlik, bizim hedefimizle uyuşur" dedi.

"Farklılığın ve değerlerin tanınmasının" Medeniyetler İttifakı için büyük önem taşıdığını vurgulayan Babacan, Türkiye'nin sunduğu ulusal programda farklılık ve çoğulculuk, işbirliği,diyalog ve anlayış, insan haklarına saygı ve eşitlik konularının temel alınarak, eğitim, gençlik ve medya üzerine projelerin bulunduğunu açıkladı.

Babacan, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio'ya "tam güven" duyduklarını bildirdi ve katılımcıları 2009 yılında Türkiye'de düzenlenecek 2. Foruma davet etti.

Bu arada, Medeniyetler İttifakının Türkiye ile birlikte eş başkanlığını yürüten İspanya'nın adına konuşma yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Maria Teresa Fernanadez de la Vega, "Daha iyi bir dünya yaratmak siyasi ve ahlaki bir sorumluluk. Medeniyetler İttifakı da güvenli bir dünya için uluslararası komiteler arasında bu zamana kadarki en büyük çaba" dedi.

Öte yandan, Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Sampaio, forumun sonunda alınan kararları açıkladı.
Foruma sivil toplum örgütleri, ekonomi sektörü, gençler ve politikacılar dahil çok geniş katılım olmasından dolayı "Kilit bir görüşme oldu" diyen Sampaio, "somut proje ortaya koyma ve Medeniyetler İttifakı gerçeğini yayma hedeflerinin" gerçekleştiğini kaydetti.
Medeniyetler İttifakının öncelikli olarak ele aldığı eğitim, gençlik, medya ve göçmen konularından 12 somut sonuç çıktığını duyuran Sampaio, bunları başlık olarak şu şekilde sıraladı:

- Medeniyetler İttifakı ile uluslararası komiteler, yerel yönetimler ve vakıflar arasında yapılan anlaşmalar (UNESCO ile 5, Arap Birliği ile 1, Avrupa Konseyi ile 1),
- Gençlik için dayanışma fonu oluşturulması (Katar Kraliçesi Şeyha Mozak buna 100 milyon dolar bağışladı),
- Dünyanın farklı yerlerinde okuma-yazma öğretilmesi için yatırımlar yapılması,
- Karşılıklı anlayış ve diyaloğa dayalı, yanlış imajları ortadan kaldırmayı hedefleyen, ünlü aktörlerin de yer alacağı sinema projelerinde Hollywood yapımcılarıyla anlaşmalar imzalanması (İlk aşamada 10 milyon dolar yatırılan projenin bütçesinin 100 milyon dolara çıkarılması hedefleniyor),
- Bazı ülkelerin ulusal programlarını açıklamaları (İspanya),
- Orta Doğu'da Medeniyetler İttifakı projelerine yönelik 5 ulusal programın çıkarılması,
- Uluslararası kriz konularında medya organlarına yönelik hızlı bilgilendirme ağının oluşturulması,
- Farklı dinlere mensup temsilcilerle dayanışma ve işbirliği belgelerininimzalanması,
- Ortak ihtiyaçlara karşılık verecek bir ağın kurulması,
- Medeniyetler İttifakının her alandaki çalışmalarını teşvik etmek için BM ülkelerininbüyükelçileri arasında bilgilendirici bir ağ kurulması,
- Sorunlu olan bölgelerde kültürler arası diyaloğu teşvik edecek bir belge yayınlanması,
- Karşılıklı anlayışı sağlamaya ve kökten dinciliği azaltmayı amaçlayan yeni konferanslar düzenlenmesi.
Medeniyetler İttifakı 2. Forumu 2009 yılında İstanbul'da düzenlenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious