Medeniyetler İttifakı'na ödül

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

'2007 Barış ve Diyalog Ödülleri' önceki akşam Amerikan Kongresi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rumi Forum ile Georgetown Üniversitesi Barış ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği '2007 Barış ve Diyalog Ödülleri' önceki akşam Amerikan Kongresi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

'Medeniyetlerarası Diyalog' ödülü Başbakan Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Jose Louis Rodriguez Zapatero'ya verildi. Sema gösterisi eşliğinde düzenlenen törende, Erdoğan adına ödülü AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış aldı. "Medeniyetler ittifakı bir Mevlânâ ittifakıdır." diyen Bağış, Türk tarihindeki dinî hoşgörü geleneğinden gurur duyduğunun altını çizdi. Zapatero adına kürsüye gelen İspanya'nın Washington Büyükelçisi Carlos Westendorpy Cabeza ise ödülü 'gurur duyarak' aldığını söyledi. Büyükelçi, Türk ve İspanyol liderlerin medeniyetlerarası ittifak girişimini anlatırken, Rumi Forum'un insanları bir araya getirme vizyonundan da övgüyle söz etti: "Devamını diliyorum."

Georgetown Üniversitesi Rektörü John DeGioia'ya verilen 'adanmışlık' ödülünü almaya Dinlerarası Girişimler Özel Yardımcısı Prof. John Borelli geldi. Borelli'ye ödülü takdim eden ABD Maryland milletvekili Cumhuriyetçi Wayne Gilchrest, İran'ın BM büyükelçisinin kendisine hediye ettiği Mevlânâ eserinden nasıl etkilendiğini anlattı. Rumi Forum'un faaliyetlerini 'hayati' olarak nitelendiren Gilchrest, 'Bu forum hepimizin nereden gelirsek gelelim Yaratıcı'nın çocukları olduğumuz yönündeki fikirlerimizin genişlemiş halidir.' dedi. Prof. Borelli ise konuşmasında Fethullah Gülen ve Papa 2. Jean Paul'ün dinlerarası diyaloğun öneminden bahseden yazılarından alıntılar yaptı.

Irak'ın Washington Büyükelçisi Mahmud El Sümeydei, Prof. John Esposito'ya eğitime katkılarından dolayı layık görülen ödülü Georgetown Üniversitesi Müslüman-Hıristiyan Merkezi Yardımcı Direktörü Prof. John Voll'a takdim etti. Prof. Seyyid Hüseyin Nasr ise 'Mevlânâ Celaleddin Rumi Ödülü'nü Rusya Büyükelçiliği Müsteşarı Matveev'in elinden aldı. Nasr, ömrünün son 40 yılını Anadolu'da geçiren Mevlânâ'nın mirasına Türkiye'de gösterilen saygıya 'şapka çıkardığını' söyledi.

Rumi Forum'un 2007 Barış ve Diyalog ödüllerinin diğer kategorileri ve sahipleri şunlar: 'Barış' alanına katkıları için George Mason Üniversitesi Din, Diplomasi ve İhtilaf Çözümü Bölüm Direktörü Prof. Marc Gopin, 'Barış yapmaya adanmışlık'tan dolayı ABD Barış Enstitüsü Arabuluculuk ve İhtilaf Çözümü Merkezi Başkan Yardımcısı Dr. David Smock, dinlerararası diyalog hizmetine katkılarından dolayı Washington Bölgesi Dinlerarası Diyalog Konferansı İcra Direktörü Peder Dr. Clark Lobenstine, 'Medya Mükemmelliği' dalında 'İnancı Konuşurken' adlı radyo programının yapımcısı Krista Tippett ödül aldı. Programın açılış konuşmasını yapan Demokrat Parti milletvekili Rush Holt, var olan birçok sorunun temelinde diyalog eksikliğinin bulunduğuna vurgu yaptı. Mevlânâ'nın sevgi yoluna hayranlık duyduğunu ifade eden Holt, bu tür etkinliklerin Amerika'ya zenginlik kattığını söyledi. Ödül töreninin ardından Türkiye'den gelen Mevlevi grubu Kongre'de sema yaptı. Program, Kardinal McCarrick, Haham Bruce Lustig ve İmam Yahya Hendi'nin yaptığı barış dualarıyla sona erdi. Onursal başkanının Fethullah Gülen olduğu Rumi Forum, 1999'da Washington bölgesinde yaşayan Türkler tarafından kurulmuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious