Medeniyetler ittifakını yaygınlaştırmalıyız!

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Medeniyetler çatışması yerine medeniyetler ittifakını yaygınlaştırmamamız lazım" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, küresel barış için refahın yaygınlaştırılması gerektiğini belirterek, "Ne yazık ki küresel yoksulluk ve şiddet artamakta. İspanya ile yürüttüğümüz Medeniyetlerin İttifakı Projesi bu olumsuz gelişmelere mani olmaya yöneliktir. Medeniyetler çatışması yerine medeniyetler ittifakını yaygınlaştırmamamız lazım" dedi.

Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesi başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Forum'da yaptığı konuşmada, küreselleşme doğru okunduğunda önemli fırsatlar sunabildiğinin görüleceğini ifade etti. Erdoğan, ülkelerin bu olgudan ister istemez etkilendiklerini, bunun da uluslararası ilişkileri etkilediğini ve işbirliklerinin arttığını söyledi. Erdoğan, bunun küreselleşmenin olmazsa olmaz meyvelerinden biri olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, etrafındaki bütün gelişmelere rağmen ekonomik ve demokratik gelişmesini birlikte götürmeyi başardığını, demokratikleşme, refah, barış gibi ortak değerlerin tesis edilmesi ile sürdürülebilir büyümenin de daha sağlıklı bir zemine kavuşabileceğini söyledi.

Erdoğan, "Küresel barış için refahın yaygınlaştırılması lazım. Ne yazık ki küresel yoksulluk ve şiddet artmakta. İspanya ile yürüttüğümüz Medeniyetlerin İttifakı Projesi bu olumsuz gelişmelere mani olmaya yöneliktir. Medeniyetler çatışması yerine medeniyetler ittifakını yaygınlaştırmamız lazım" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye olarak, Avrupa Birliği'nin de içinde olduğu olumlu adımları ve yapılan reformların sessiz devrim olarak nitelendirildiğini ve Türkiye'nin, atılan olumlu yapısal adımlarla dünyanın en büyük ilk 20 ülkesi arasına girdiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious