Medrese basıp 80 masumu öldürdüler

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Pakistan ordusuna bağlı helikopterlerin, El Kaide üyelerini barındırdığı gerekçesiyle Afganistan sınırı yakınında bir medreseye düzenlediği hava saldırısında 80 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yerel halk ise ölenler arasında çocuklar olduğunu da belirtiyor. Pakistan ordusu ise okulun, El Kaide üyelerinin eğitim yeri olarak kullanıldığını ve El Kaide üyelerini barındırdığını kaydetti. Pakistan yönetimi, Afgan sınırına 80 binden fazla asker yerleştirmişti. Saldırının ardından bir kabine bakanı da istifa etti.

Pakistan ordusundan Tümgeneral Şevket Sultan, 80 kişinin öldüğünü doğrularken saldırıda okulun tamamen yıkıldığını belirtti. Sultan, içerideki herkesin öldüğünü, sadece birkaç kişinin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını kaydetti. Sultan, saldırıda ölenler arasında önde gelen bir El Kaide lideri olmadığını ifade etti.

Görgü tanıkları da saldırının 4-5 helikopterle gerçekleştiğini ve saldırıda ölenler arasında yaşları 6 olan çocuklar da bulunduğunu belirtiyor. BBC'ye konuşan tanıklar da medrese eğitim görenlerin tamamının yöre sakinlerinin çocukları olduğunu ve bayram tatili sonrası okula geldiklerini söyledi.

Medresenin liderinin ise Mulvi Liyakatullah Hüseyin isimli bir kişi olduğu bildirildi. Saldırının ardından ise Pakistan'ın North West Frontier eyaletinden kabine bakanı olan Sirac-ül Hak istifa etti. Gazetecilere bir açıklama yapan Hak, "Bu çok yanlış bir hareket. Kurbanlara herhangi bir uyarı yapılmadı. Bu saldırı herhangi bir tahrik olmaksızın yapıldı. Ölenler masum insanlardı" dedi.

Pakistan'ın Cemaat-i İslamiye partisi de saldırıyı sert bir şekilde kınadı. Parti lideri Gazi Hüseyin Ahmed, Liyakatullah ve öğrencilerin öldürülmesini "vahşice ve barbarca" diye niteledi. Liyakatullah'ın, El Kaide'nin 2 numaralı ismi Eymen El Zevahiri ile bağlantısı olduğu iddia ediliyordu.

Saldırının bazı yerel militanların bölgede baskınlar düzenleyerek El Kaide lideri Usame Bin Ladin ve Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'e bağlılıklarını bildirmelerinin ardından geldi. Bugünlerde bölgedeki Taliban liderleri ile de barış görüşmeleri yürütülüyordu.

Afganistan'daki Bajaur bölgesinden sık sık sert çatışmalar meydana gelmişti. Bu yıl başında ocak ayında ABD ordusu, Bajaur'a komşu olan Kunar eyaletinde El Kaide'nin 2 numaralı ismi Eymen El Zevahiri'yi hedef alan bir hava saldırısı düzenlemiş ve saldırıda çoğu sivil 18 kişi ölmüştü. Mayıs ayında da yerel polisle çatışmaya giren üst düzey El Kaide isimlerinden Ebu Mervan El Suri ölü ele geçirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious